Wojewoda podlaski przedłużył zakaz przebywania na obszarze 200 m od granicy z Białorusią

Przedłużenie zakazu jest związane z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią, przez co dziennikarze nadal nie będą mogli swobodnie relacjonować tamtejszych wydarzeń. Zakaz ma obowiązywać do końca listopada.

Aktualny zakaz wstępu na pas o szerokości 200 m wzdłuż podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej obowiązuje od 1 lipca do 15 września. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznacza, że konieczność przedłużenia zakazu wynika z trwających prac nad elektronicznymi elementami zapory. Nowe rozporządzenie wojewody wprowadza zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej w okresie od 16 września do 30 listopada br.

Stan wyjątkowy w pasie przy granicy z Białorusią, który uniemożliwił dziennikarzom pracę na tamtym terenie, wprowadzony został 2 września 2021 roku i trwał do początku grudnia 2021. Wtedy jednak PiS znowelizował ustawę o ochronie granicy państwowej, dzięki czemu minister spraw wewnętrznych mógł znowu wprowadzić zakaz przebywania na terenie przygranicznym.

W rozmowie z „Presserwisem” Konrad Siemaszko, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, mówił, że postanowienie o wprowadzeniu zakazu na pasie szerokości 200 m budzi wątpliwości. – Takie ograniczenie na terenie leśnym może utrudnić np. obserwowanie finałów praktyki push-back. Mimo wszystko jest to dużo lepsza sytuacja dla dziennikarzy niż kilkukilometrowa strefa zakazu wjazdu, która obowiązuje obecnie – mówił nam Siemaszko.