Dziennikarze BBC News zapowiadają strajk

Będzie tylko jedno BBC News, więc do jego obsługi potrzeba mniej pracowników

Dziennikarze BBC News rozważają strajk w związku z planami połączenia krajowego kanału BBC News z międzynarodowym BBC World News. Krajowy Związek Dziennikarzy (NUJ) poinformował, że przeprowadza głosowanie konsultacyjne. Plany połączenia stacji doprowadzą do utraty 70 miejsc pracy.

„BBC News Channel odgrywa ważną rolę w informowaniu o lokalnych wyborach, wyborach uzupełniających, powodziach i suszach, a także w informowaniu o krajowych i międzynarodowych incydentach” – oświadczyła sekretarz generalna NUJ Michelle Stanistreet. „Rozumiemy, że BBC, po corocznych cięciach i zamrożeniu opłat licencyjnych, jest w trudnej sytuacji, ale nie możemy poprzeć decyzji, która będzie miała poważny wpływ na dostarczane wiadomości” – stwierdziła.

Zgodnie z planami ogłoszonymi w zeszłym miesiącu brytyjscy widzowie będą otrzymywać treści krajowe od dziennikarzy z BBC One i BBC Two. Nowy zespół aktualności BBC News ma zapewnić relacje ze świata oraz – w niektórych przypadkach – transmisje wyłącznie na rynek krajowy z wydarzeń związanych z Wielką Brytanią.

Nowy kanał BBC News będzie nadawany z Londynu w ciągu dnia, a następnie z Singapuru i Waszyngtonu.