Nie żyje Zygmunt Wieczorek, legenda śląskiej fotografii prasowej

Zdjęcia Zygmunta Wieczorka od lat 60. XX wieku ukazywały się w całej śląskiej prasie

Nie żyje Zygmunt Wieczorek, wieloletni fotoreporter „Trybuny Robotniczej”, „Trybuny Śląskiej” i „Dziennika Zachodniego”, jedna z legend śląskiego środowiska prasowego. O śmierci fotoreportera poinformował we wtorek portal Slazag.pl.

Zygmunt „Zyga” Wieczorek zmarł 16 czerwca 2022 roku w wieku 83 lat. Rodzina nie dzieliła się informacją o śmierci fotoreportera, dopiero we wtorek została podana do publicznej wiadomości.

– Z Władysławem „Otkiem” Morawskim, Józefem Makalem i Bogdanem Kułakowskim stanowili fotoreporterską elitę – wspomina w serwisie Slazag.pl Janusz Szymonik, wieloletni redaktor i wicenaczelny śląskich tytułów. – Mimo swojego statusu i jednopokoleniowej różnicy wieku skracał dystans do nas, młodych dziennikarzy – był po prostu „Zygą”, a każdy z nas dla niego „Kocikiem”. Podziwialiśmy jego archiwalne zdjęcia – fotografie z wizyty Fidela Castro na Śląsku i w Zagłębiu oraz z meczów piłkarskiej polskiej reprezentacji na Stadionie Śląskim.

Dla Zygmunta Wieczorka w latach 70. na Górnym Śląsku wszystkie drzwi pozostawały otwarte. Wzięło się z to z jego znajomości z ówczesnym wojewodą Jerzym Ziętkiem – wspominanym w Katowicach dobrze do dziś (w centrum miasta wystawiono mu pomnik w 2005 roku). „Ziętek uważał, że „kto godo po naszymu”, musi być porządnym człowiekiem. Pewnego dnia na jakiejś obsłudze zamieniłem z nim parę słów i zapamiętał mnie” – wspominał Wieczorek w książce Arkadiusza Goli „Poziom na dwa łamy”.

Wieczorek opowiadał w tej samej książce smaczną anegdotę: „Spóźniłem się i na miejsce dotarłem dopiero po godzinie. Dowiedziałem się, że już dawno po oficjalnej uroczystości (…) Na moją prośbę Ziętek polecił odkopać akt erekcyjny, a urzędnikom, którzy brali w tym udział, kazał odegrać jeszcze raz wszystkie czynności sprzed godziny. Wyglądało to (…) absurdalnie, ale miałem to, co dla mnie najważniejsze – zdjęcia”.