Pozew prezesa Obajtka przeciwko „Gazecie Wyborczej” ma 123 strony

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, pozwał „Gazetę Wyborczą”. Dziennik ten od końca lutego br. publikuje teksty śledcze na temat przeszłości i majątku Obajtka.

„Otrzymaliśmy 123-stronicowy pozew po opublikowaniu tekstów o podejrzanych transakcjach prezesa państwowej spółki Orlen Daniela Obajtka” – napisał na Twitterze Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „Gazety Wyborczej”. Z wyliczeń Wielińskiego wynika, że jest to już 63. pozew wystosowany przeciwko gazecie przez osoby powiązane z partią Prawo i Sprawiedliwość.

– Pozew otrzymaliśmy w kilku paczkach. Ze względów sanitarnych dokument musi przeczekać okres kwarantanny i dopiero po zapoznaniu się z jego treścią odpowiemy na niego – mówi „Press” Bartosz T. Wieliński. – Takie zachowanie ze strony prawników Obajtka wskazuje, że chcą oni sparaliżować pracę redakcji. Będziemy jednak bronić się i nadal ujawniać rozmiar nadużyć prezesa Orlenu – dodaje wicenaczelny.

Agora, wydawca „GW”, nie podaje szczegółów dotyczących pozwu. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został on złożony przeciwko naczelnym „Gazety Wyborczej”, czyli Adamowi Michnikowi i Jarosławowi Kurskiemu.

Już wcześniej prezes Orlenu wytoczył proces o naruszenie dóbr osobistych szefom „Wyborczej” – Jarosławowi Kurskiemu i Adamowi Michnikowi, oraz autorom tekstu „Śledztwo »Wyborczej«: Obajtek dostał milionową zniżkę na apartament, a Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii dewelopera” opublikowanego 14 marca. Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz napisali w nim, że Obajtek dostał od dewelopera milionową zniżkę na luksusowy apartament, który kupił w Warszawie, a następnie Orlen został sponsorem piłkarskiej akademii dewelopera. 30 marca Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez umieszczenie w internetowej wersji tekstu adnotacji, że „może zawierać nieprawdziwe informacje i bezpodstawne sugestie” na temat relacji Obajtka z deweloperem.