Po spadku słuchalności Trójki Juliusz Braun chce odwołania prezes Polskiego Radia

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun chce, by Rada na najbliższym posiedzeniu rozpatrzyła punkt o odwołaniu Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezes zarządu Polskiego Radia. Powodem ma być fakt, że przez rok stacja straciła ponad połowę słuchaczy.

Pierwszy wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska składał już w maju 2020 roku Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych. Zrezygnował on jednak z pełnienia funkcji, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczył, że działanie rady charakteryzuje się „chaosem i zaspokajaniem bieżących partyjnych potrzeb”.

Jego wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej był związany z aferą wokół Listy Przebojów Trójki i zamieszaniem wokół piosenki Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. Po tym wydarzeniu z rozgłośnią rozstali się Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński, a od stacji odcięło się wielu muzyków. Ostatecznie krótko potem rozpoczęto prace nad stworzeniem Radia Nowy Świat, a od niedawna nadaje również Radio 357.

Braun kilka razy wnioskował już o odwołanie

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun od początku popierał wniosek Podżornego o odwołanie prezes Polskiego Radia. Po jego odejściu z RMN kilkakrotnie składał jeszcze pisma w tej sprawie do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego i wnioskował o przyjęcie punktu o odwołaniu szefowej publicznej rozgłośni do porządku obrad. Za każdym razem wniosek nie uzyskiwał jednak poparcia większości członków RMN, którą stanowią politycy powiązani ze Zjednoczoną Prawicą.

Po opublikowaniu informacji w sprawie wyników słuchalności stacji radiowych, Braun zdecydował się złożyć wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej jeszcze raz. Powodem jest spadek słuchalności Programu III, który w IV kwartale 2020 roku miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności. To najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją radio Tok FM.

W liście do przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego do którego treści dotarliśmy czytamy: – Wedle opublikowanych ostatnio danych badań Radio Track, w czwartym kwartale 2020 roku Program Trzeci Polskiego Radia Trójka miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to po raz kolejny najniższy wynik stacji w historii. Spadek odnotował również Program I. Pozwalam sobie przypomnieć, że od kilku miesięcy oczekuje na merytoryczne rozpatrzenie przez Radę Mediów Narodowych wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia, p. Agnieszki Kamińskiej, złożony jeszcze przez p. Grzegorza Podżornego, a następnie wielokrotnie ponawiany przeze mnie – zwraca uwagę Juliusz Braun.

W związku z tym członek RMN ponownie prosi o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych punktu dotyczącego „rozpatrzenia wniosku o odwołanie p. Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia”. – Ponawiam również mój wniosek, by jednocześnie RMN ogłosiła otwarty konkurs na prezesa zarządu Polskiego Radia – zaznacza Juliusz Braun.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od 22 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.

– W Trzecim Programie Polskiego Radia „Trójce” od kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniało. Te same osoby prowadziły w ten sam sposób te same audycje. I tak przez 40 lat. Zmieniają się słuchacze i ich preferencje, konkurencja cały czas coś zmienia i wprowadza nowości. Na sugestie, że trzeba coś zmienić, bo spada słuchalność, właściwie nie było żadnej reakcji. A teraz słyszymy: „To jest nasz domek. Oddajcie nam naszą >>Trójkę<<. Ale przecież Program Trzeci nie jest własnością żadnej grupki pracowników. Program Trzeci to radio publiczne – mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w jednym z wywiadów.

Nowy szef Trójki

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.