Nasza redakcyjna koleżanka Świadkiem Historii

Nagrody IPN ogłoszone

Ewelina Kosałka-Passia - Świadkiem Historii

Laureaci nagrody „Świadek Historii” zostali ogłoszeni podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice. To wyróżnienie przyznawane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w tym roku po raz pierwszy.

Wśród wyróżnionych znalazł się Grzegorz Grześkowiak, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach, śp. Jan Jurkiewicz, badacz historii śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Nagrodę otrzymała także nasza radiowa koleżanka Ewelina Kosałka-Passia za swoje reportaże i audycje historyczne. Ponadto wyróżnieni zostali: Stanisław Płatek, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Katowicach, zaangażowany w upamiętnianie górników KWK Wujek poległych podczas pacyfikacji 16 grudnia 1981 r., a także Andrzej Sikora pierwszy dyrektor Oddziału IPN w Katowicach i ks. dr Andrzej Suchoń, który od lat organizuje wojewódzkie obchody Narodowego dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jak podkreśla Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN-u, nie ma wątpliwości, że laureaci przyczynili się do zachowania pamięci o przeszłości.

Ewelina Kosałka-Passia nie ukrywa, że to dla niej szczególne wyróżnienie.

Nagroda Świadek Pamięci to wyróżnienie honorowe, przyznawane raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny IPN.