Ostatnio dodane

Marzena Bugała, fotoreporterka DZ, wyróżniona w Wielkim Konkursie Fotograficznym 2020 National Geographic za fotoreportaż „Goalball”

Marzena Bugała, fotoreporterka Dziennika Zachodniego, otrzymała wyróżnienie specjalne w Wielkim Konkursie Fotograficznym 2020 organizowanym przez National Geographic. Marzena została doceniona za fotoreportaż „Goalball” w kategorii Fotoreportaż w XVI edycji tego prestiżowego konkursu. Serdecznie gratulujemy!

National Geographic rozpoczął stopniowe ogłaszanie wyników Wielkiego Konkursu Fotograficznego skierowanego do fotografów zawodowych i amatorów. Wszystkich laureatów konkursu poznamy do końca listopada. Marzena Bugała, fotoreporterka DZ, otrzymała wyróżnienie specjalne w kategorii „Fotoreportaż”. Jury doceniło jej sześć zdjęć tworzących fotoreportaż „Goalball”.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, największe w mojej zawodowej karierze. Bardzo się z niego cieszę – mówi uśmiechając się Marzena Bugała.

Zdjęcia zrobione przez… czapkę

Nagrodzone zdjęcia nasza redakcyjna koleżanka wykonała na treningach Startu Katowice oraz podczas Mistrzostw Europy z udziałem tej drużyny. Fotografowała mecze zawodników Startu Katowice przez dwa lata (2017-2018). Zrobiła setki zdjęć. Te, które docenili jurorzy z Wielkiego Konkursu Fotograficznego 2020, Marzena robiła przez… czapkę, taką grubą, zimową, z dużymi oczkami. Wszystko po to, aby uzyskać efekt zbliżony do tego, jak postrzegają świat osoby niedowidzące.

Bo goalball to gra zespołowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących, stworzona w 1946 roku. Początkowo miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych. Dziś jest dyscypliną paraolimpijską uprawianą w wielu krajach na świecie. Najlepsi zawodnicy potrafią rzucić piłką z taką siłą, że osiąga ona prędkość do 80 km/h. Drużyna przeciwna ma ułamek sekundy na zlokalizowanie jej i obronienie rzutu. Zawodnicy muszą polegać na swoim słuchu. Pomaga im w tym dzwoneczek zamontowany w piłce, ułatwiając zlokalizowanie jej.

Wielki Konkurs Fotograficzny 2020: pięć kategorii, wyróżnienia, nagrody i Grand Prix

Zgłoszenia do Wielkiego Konkurs Fotograficznego 2020 National Geographic były przyjmowane w pięciu kategoriach:

  • Ludzie
  • Krajobraz
  • Zwierzęta
  • Fotoreportaż
  • Hydropolis – z trzema tematami: Ocean życia, Miasto i woda, Człowiek i wod

Każdy uczestnik mógł zgłosić do pięciu fotografii w każdej z kategorii tematycznych. W kategorii „Fotoreportaż” należało przesłać minimum 5, a maksimum 10 zdjęć na dowolnie wybrany temat.

Marzena Bugała wysłała swoje zdjęcia ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń w Wielkim Konkursie Fotograficznym 2020, 11 października. Do końca zastanawiała się, które wybrać. Rozważała trzy tematy fotoreportażowe. W końcu postawiła na ten najbliższy jej sercu: „Goalball”.

– Kategoria „Fotoreportaż” dawała uczestnikom konkursu otwartą furtkę, każdy mógł wybrać temat, który jest mu najbliższy, ja właśnie tak zrobiłam, bo lubię tematy społeczne – mówi Marzena Bugała.

Dodajmy, że to kolejna nagroda w karierze zawodowej naszej redakcyjnej koleżanki, a druga ważna za fotoreportaż „Goalball”. Wcześniej zdobyła za niego wyróżnienie w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej w 2019 roku. Miała również dwie wystawy: w Knurowie i w Supersamie w Katowicach.