Zmarł Andrzej Gowarzewski, twórca piłkarskich encyklopedii

Andrzej Gowarzewski

Wydawnictwo GiA poinformowało o śmierci Andrzeja Gowarzewskiego, twórcy jedynych w swoim rodzaju piłkarskich encyklopedii. Śląski dziennikarz miał 75 lat.

Andrzej Gowarzewski zmarł 16 listopada w wieku 75 lat.

– Do ostatnich chwil pracował nad kolejnymi tomami serii. Żegnamy Mentora i Nauczyciela, ale także Szefa i Przyjaciela w jednej osobie – napisano w komunikacie wydawnictwa GiA.

Andrzej Gowarzewski był pomysłodawcą i realizatorem idei pod nazwą encyklopedia piłkarska FUJI, Redakcja prowadzonego przez niego wydawnictwa GiA opracowała i wydała prawie 80 tytułów. Składały się na nią encyklopedia piłkarska, roczniki, ale też kolekcja klubów, a także monografie oraz albumy, najczęściej jubileuszowe, okazjonalne wydawnictwa.

_______________________

Zmarł dziennikarz Andrzej Gowarzewski, twórca „Encyklopedii piłkarskiej Fuji”

W poniedziałek zmarł dziennikarz sportowy Andrzej Gowarzewski – założyciel wydawnictwa GiA, autor serii „Encyklopedia piłkarska Fuji”. Miał 75 lat.

Andrzej Gowarzewski od lat badał i opisywał dzieje polskiego futbolu. Był autorem wielu publikacji – poza „Encyklopedią piłkarską Fuji” m.in. encyklopedii mundialowej, serii „Mistrzostwa Polski. Stulecie”. Był inicjatorem piłkarskiego rankingu „Złote Kolce” i kolarskiej klasyfikacji „Kryształowe Koło”.

– Dziennikarz i reporter – w tej roli uczestnik dziesięciu mundiali, ale przede wszystkim kronikarz polskiej piłki, od dekad badający meandry jej historii i tworzący fundamentalne dla opisu jej prawdziwych dziejów publikacje – napisało w notce upamiętniającej zmarłego dziennikarza wydawnictwo GiA.

Gowarzewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Wawrzynem Olimpijskim, przyznawanym przez Polski Komitet Olimpijski. Był też laureatem literackich nagród Krakowa i Poznania.

Jak podają jego współpracownicy, dziennikarz do ostatnich chwil pracował nad kolejnymi tomami swoich wydawniczych serii.

_______________________

Andrzej Gowarzewski
Andrzej Gowarzewski

Andrzej Gowarzewski – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej urodził się 19 lipca 1945 w Szopienicach.

Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Był reporterem i publicystą „Sportu” i „Sportowca”; już wiosną 1959 roku uzyskał tytuł „honorowego sprawozdawcy sportowego „Świata Młodych”. Od stanu wojennego w 1982 roku Andrzej Gowarzewski pozostawał bez etatu, współpracował z radiem, telewizją, pismami polskimi i zagranicznymi. Był twórcą, organizowanego do dziś, rankingu najlepszych polskich lekkoatletów roku „Złote Kolce” (1970) oraz klasyfikacji w krajowym kolarstwie „Kryształowe Koło” (1976).

Jako dziennikarz był akredytowany m.in. na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976) i Moskwie (1980) oraz na kolejnych dziewięciu turniejach finałowych piłkarskich mistrzostwach świata (od 1982) i Europy (także kolejnych dziesięć edycji od 1980). Pierwszy polski reporter akredytowany na Tour de France (1974).

Od 1974 do 1990 roku był autorem i współautorem 17 pozycji książkowych, poświęconych głównie tematyce sportowej, szczególnie piłce nożnej oraz reportaży. Od 1991 roku jako twórca idei i założyciel wydawnictwa GiA w Katowicach wydawał cykl książek Encyklopedia piłkarska Fuji (roczniki piłkarskie, historia mistrzostw świata, Europy i Ameryki Południowej, historia reprezentacji Polski, historia ligi polskiej, historia europejskich pucharów, a także w serii Kolekcja klubów historia polskich klubów piłkarskich). Do końca 2016 roku ukazały się w tej serii 82 tytuły. Do czerwca 2018 ukazały się w tej serii 86 tytułów.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) oraz IFJ (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy), SARP (1969) oraz ZAiKS (1979).

Jego twórczość była wyróżniana. Zdobywał nagrody klubowe Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1978, 1979) oraz w 1981 roku w konkursie „Złote Pióro” jako pierwszy dziennikarz z Górnego Śląska. Był także laureatem nagród literackich miast – Poznania (2003) i Krakowa (Krakowska Książka Miesiąca, 2006), a także GKKFiT (1980) oraz kilkunastu konkursów reporterskich m.in. Arki Bożka. W konkursie „Wawrzyn Olimpijski 2016” otrzymał nagrodę – wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego za encyklopedie piłkarskie.

Był odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

*     *     *

Pogrzeb wielkiego dziennikarza Ś.P. Andrzeja Gowarzewskiego odbył się 20 listopada o 14.00 w Katowicach, w Bazylice św. Ludwika.