Magazyn „Fakty” może zmienić nazwę, nie będzie kojarzony z TVN

Chce go przejąć Związkowa Alternatywa

Papierowe wydanie magazynu „Fakty” może zmienić właściciela. Od dotychczasowego wydawcy, firmy MaxMedia, chce go przejąć Związkowa Alternatywa. Jej szef Piotr Szumlewicz od kilkunastu miesięcy jest redaktorem naczelnym tego pisma. – Chcemy, żeby to był magazyn związkowy, jak „Tygodnik Solidarność” jest pismem NSZZ Solidarność – tłumaczy.

Pismo „Fakty” od ponad roku ukazuje się z podtytułem „Magazyn Dialogu Społecznego”. Zajmuje się tematyką społeczno-gospodarczą. Wcześniej było tytułem o profil ściśle gospodarczym. Magazyn był formalnie dwumiesięcznikiem, ukazywał się w 5 tys. nakładzie. Były plany, żeby tytuł stał się miesięcznikiem, ale przez problemy z koronawirusem nic z nich nie wyszło. Ostatni numer pisma pojawił się na rynku w czerwcu.

Wydawcą magazynu od 2002 roku jest MaxMedia. Teraz Szumlewicz zadeklarował, że może przejąć tytuł, który mógłby się stać czasopismem związkowym. – Chcielibyśmy kontynuować ten projekt z dotychczasową redakcją. Ale zaplanowaliśmy zmianę jego nazwy pozostawiając tytuł „Magazyn Dialogu Społecznego” – mówi Szumlewicz. „Fakty” to nazwa flagowego programu informacyjnego TVN, a także kilku innych programów tej grupy, jak „Fakty po Faktach”. Z kolei największym polskim dziennikiem jest wydawany przez Ringier Axel Springer Polska „Fakt”. – W tym wypadku chodzi raczej o nasze cele. My nie mamy być medium informacyjnym, tylko zmieniającym świat – tłumaczy rezygnację z części tytułu Szumlewicz.

Rocznie 60 tys. zł na działalność pisma

Szumlewicz podkreśla, że obecnie stara się o pozyskanie środków na działalność pisma od organizacji pozarządowych z krajów europejskich. Wydawcą nie byłby formalnie związek, tylko specjalnie powołany organ. Szacuje, że rocznie będzie potrzebował na utrzymanie pisma 60 tys. zł. Magazyn miałby stać się kwartalnikiem. I nie zmienić kierownictwa redakcji. Obecnie Szumlewicz jest szefem, a Wojciech Łobodziński, także z Związkowej Alternatywy, wiceszefem. Pierwszy numer pod nowym właścicielem miałby się ukazać w przyszłym roku.

Mariusz Gryżewski, prezes MaxMedia, przyznaje, że pierwsze rozmowy w tej sprawie odbyły się już kilka miesięcy temu. – Jestem otwarty. Myślę, że to kwestia ustalenia szczegółów takiego porozumienia – deklaruje. Szumlewicz dodaje, że jeśli do tego nie dojdzie, związek będzie musiał zastanowić się nad powołaniem własnego pisma już pod zupełnie nowym tytułem.

MaxMedia w czasie pandemii musiało ograniczyć wydania swoich innych magazynów: „Rynek inwestycji” miał w tym roku trzy wydania zamiast sześciu, a „Magazyn VIP” – dwa zamiast czterech. W lipcu br. redakcja magazynu „Fakty” mieszcząca się w siedzibie MaxMedia została okradziona i zdemolowana. Wandale zniszczyli komputery i ukradli twarde dyski. Pocięli też tapicerkę na fotelach, pozrywali przewody od telefonów i internetu.

– Bandyci włamali się do naszej siedziby, zniszczyli ściany i sprzęt. Magazyn Dialogu Społecznego Fakty, którego jestem redaktorem naczelnym, zmieszał się im z Faktem i Faktami. Oto skutek kampanii obozu rządzącego przeciwko mediom opozycyjnym – komentował wówczas Szumlewicz.

Sprawą zajmowała się policja. Gryżewski podkreśla, że kilka tygodni później dostał informację o umorzeniu sprawy z powodu niewykrycia sprawców. Od listopada MaxMedia przeniosło swoją siedzibę do innej warszawskiej dzielnicy – teraz firma urzęduje na warszawskich Bielanach.

Piotr Szumlewicz to działacz związkowy i publicysta. Był jednym z założycieli „Krytyki Politycznej”, felietonistą Interii oraz redaktorem portalu Lewica.pl i kwartalnika „Bez Dogmatu”. Niedawno rozstał się z internetowym Halo.Radiem i trafił projektu „Reset Obywatelski”.

Szumlewicz znalazł się ostatnio we wstępnym składzie rady konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.