Papierowe wydanie magazynu „Fakty” może zmienić właściciela. Od dotychczasowego wydawcy, firmy MaxMedia, chce go przejąć Związkowa Alternatywa. Jej szef Piotr Szumlewicz od kilkunastu miesięcy jest redaktorem naczelnym tego pisma. – Chcemy, żeby to był magazyn związkowy, jak „Tygodnik Solidarność” jest pismem NSZZ Solidarność – tłumaczy.
Pismo „Fakty” od ponad roku ukazuje się z podtytułem „Magazyn Dialogu Społecznego”. Zajmuje się tematyką społeczno-gospodarczą. Wcześniej było tytułem o profil ściśle gospodarczym. Magazyn był formalnie dwumiesięcznikiem, ukazywał się w 5 tys. nakładzie. Były plany, żeby tytuł stał się miesięcznikiem, ale przez problemy z koronawirusem nic z nich nie wyszło. Ostatni numer pisma pojawił się na rynku w czerwcu.
Wydawcą magazynu od 2002 roku jest MaxMedia. Teraz Szumlewicz zadeklarował, że może przejąć tytuł, który mógłby się stać czasopismem związkowym. – Chcielibyśmy kontynuować ten projekt z dotychczasową redakcją. Ale zaplanowaliśmy zmianę jego nazwy pozostawiając tytuł „Magazyn Dialogu Społecznego” – mówi Szumlewicz. „Fakty” to nazwa flagowego programu informacyjnego TVN, a także kilku innych programów tej grupy, jak „Fakty po Faktach”. Z kolei największym polskim dziennikiem jest wydawany przez Ringier Axel Springer Polska „Fakt”. – W tym wypadku chodzi raczej o nasze cele. My nie mamy być medium informacyjnym, tylko zmieniającym świat – tłumaczy rezygnację z części tytułu Szumlewicz.
Rocznie 60 tys. zł na działalność pisma
Szumlewicz podkreśla, że obecnie stara się o pozyskanie środków na działalność pisma od organizacji pozarządowych z krajów europejskich. Wydawcą nie byłby formalnie związek, tylko specjalnie powołany organ. Szacuje, że rocznie będzie potrzebował na utrzymanie pisma 60 tys. zł. Magazyn miałby stać się kwartalnikiem. I nie zmienić kierownictwa redakcji. Obecnie Szumlewicz jest szefem, a Wojciech Łobodziński, także z Związkowej Alternatywy, wiceszefem. Pierwszy numer pod nowym właścicielem miałby się ukazać w przyszłym roku.
Mariusz Gryżewski, prezes MaxMedia, przyznaje, że pierwsze rozmowy w tej sprawie odbyły się już kilka miesięcy temu. – Jestem otwarty. Myślę, że to kwestia ustalenia szczegółów takiego porozumienia – deklaruje. Szumlewicz dodaje, że jeśli do tego nie dojdzie, związek będzie musiał zastanowić się nad powołaniem własnego pisma już pod zupełnie nowym tytułem.
MaxMedia w czasie pandemii musiało ograniczyć wydania swoich innych magazynów: „Rynek inwestycji” miał w tym roku trzy wydania zamiast sześciu, a „Magazyn VIP” – dwa zamiast czterech. W lipcu br. redakcja magazynu „Fakty” mieszcząca się w siedzibie MaxMedia została okradziona i zdemolowana. Wandale zniszczyli komputery i ukradli twarde dyski. Pocięli też tapicerkę na fotelach, pozrywali przewody od telefonów i internetu.
– Bandyci włamali się do naszej siedziby, zniszczyli ściany i sprzęt. Magazyn Dialogu Społecznego Fakty, którego jestem redaktorem naczelnym, zmieszał się im z Faktem i Faktami. Oto skutek kampanii obozu rządzącego przeciwko mediom opozycyjnym – komentował wówczas Szumlewicz.
Sprawą zajmowała się policja. Gryżewski podkreśla, że kilka tygodni później dostał informację o umorzeniu sprawy z powodu niewykrycia sprawców. Od listopada MaxMedia przeniosło swoją siedzibę do innej warszawskiej dzielnicy – teraz firma urzęduje na warszawskich Bielanach.
Piotr Szumlewicz to działacz związkowy i publicysta. Był jednym z założycieli „Krytyki Politycznej”, felietonistą Interii oraz redaktorem portalu Lewica.pl i kwartalnika „Bez Dogmatu”. Niedawno rozstał się z internetowym Halo.Radiem i trafił projektu „Reset Obywatelski”.
Szumlewicz znalazł się ostatnio we wstępnym składzie rady konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.