Grzegorz Braun zdjęty z wizji w „Forum” TVP Info za eksponowanie książki „Fałszywa pandemia”

Adrian Klarenbach i Grzegorz Braun w "Forum"

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun kilkanaście minut po starcie programu „Forum” w TVP Info zakończył w nim udział. Prowadzący Adrian Klarenbach bezskutecznie prosił go, żeby nie eksponował do kamery okładki książki „Fałszywa pandemia”, bo to lokowanie produktu niedozwolone w programie publicystycznym.

Od początku ostatniego wydania „Forum” w TVP Info Grzegorz Braun, zabierając głos, za każdym razem trzymał blisko twarzy okładkę książki „Fałszywa pandemia”. Zapewnił, że zawarte są w niej wiarygodnie tezy naukowców o prawdziwym przebiegu epidemii koronawirusa, podważające powszechne dane na ten temat.

Prowadzący Adrian Klarenbach kilkakrotnie apelował do posła Konfederacji, żeby nie eksponował już w ten sposób tej książki. – Prosiłem pana, żeby książkę pan już odłożył, wszyscy już ją widzieli – stwierdził. – Ależ to jest mój czas na antenie – odpowiedział Braun. – Panie pośle, ale to nie jest czas reklamowy – tłumaczył gospodarz „Forum”.

Grzegorz Braun nadal pokazywał książkę. – Ostatni raz pana proszę, aby odłożył pan książkę, bo to jest program publicystyczny, a nie program śniadaniowy ani kawka wieczorna. Nie lokujemy produktów w tym programie – wyjaśnił Klarenbach. Zaznaczył, że za taką promocję produktów nadawcy grożą kary, a jakiś czas temu rozmawiał o tym z posłem Koalicji Obywatelskiej Adamem Szłapką.

Forum – TVP Info, 16 Października.
2/3
Koronawirus @GrzegorzBraun_ #Konfederacja #KKPolskiej #PilnujmyPolski #koronawirus pic.twitter.com/58JmloGhft

— 🇵🇱 Pilnujmy Polski! 🇵🇱 (@Duke_Kristof) October 16, 2020

– Uprzedzam, że jeśli pan nie posłucha mojej prośby, to zostanie nam tylko fonia, a obrazek w pamięci widzów – zapowiedział dziennikarz TVP Info. Kiedy realizatorzy wyłączyli obraz (Braun tak jak pozostali goście łączył się ze studiem przez wideokomunikator), poseł Konfederacji zakończył połączenie.

– Jeśli pan poseł Braun się zreflektuje, na co liczę, i będzie chciał zabrać głos w sposób merytoryczny, bez pomocy naukowych, serdecznie zapraszamy – zaznaczył Adrian Klarenbach.

Forum – TVP Info, 16 Października.
2/3
Koronawirus @GrzegorzBraun_ #Konfederacja #KKPolskiej #PilnujmyPolski #koronawirus pic.twitter.com/58JmloGhft

— 🇵🇱 Pilnujmy Polski! 🇵🇱 (@Duke_Kristof) October 16, 2020

Przypomnijmy, że napisana przez Macieja Pawlickiego omówienie książki „Fałszywa pandemia” w pierwszej połowie sierpnia br. było tematem okładkowym jednego z numeru tygodnika „Sieci”. – Jak ktoś widzi takie spiski, to jest to sygnał, by się zastanowić nad swoim zdrowiem psychicznym – skomentował to ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski. Okładkę krytycznie ocenili też niektórzy dziennikarze i naukowcy.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 236 561 osób, a udział stacji w rynku oglądalności – 4,1 proc., o 9,6 proc. więcej niż rok wcześniej.