Ostatnio dodane

Dziennikarz zastrzelony na Filipinach

Jobert Bercasio

Na Filipinach zginął kolejny dziennikarz. Jobert Bercasio został zastrzelony w pobliżu swojego domu w Sorgoson przez dwóch mężczyzn jadących motocyklem. Zdaniem organizacji Reporterzy Bez Granic powodem mogły być publikowane przez dziennikarza materiały dotyczące branży górniczej.

Jobert Bercasio zginął od pięciu kul wystrzelonych z karabinu produkcji amerykańskiej. W przeszłości pracował dla radia i miejscowego portalu internetowego Bicol Today, a ostatnio uruchomił własny projekt wideo Balangibog TV. W materiałach emitowanych od poniedziałku do czwartku rozmawiał na temat nielegalnych kopalni, a także wylesiania okolicznych terenów. W ostatnim przed śmiercią poście na Facebooku pisał o ciężarówkach nie posiadających zezwoleń, które zauważył w okolicy miejscowego kamieniołomu.

Reporterzy bez Granic wezwali władze filipińskie do przeprowadzenia wnikliwego śledztwa. Na Filipinach dziennikarze giną każdego roku. W tym to drugi taki przypadek. W maju został zamordowany Cornelio Pepino, także opisujący korupcję w branży wydobywczej.

Philippine authorities should conduct a swift and thorough investigation into the killing of journalist Jobert Bercasio and bring those responsible to justice.https://t.co/GJlxyMeq6G

— Committee to Protect Journalists (@pressfreedom) September 15, 2020

W tegorocznym zestawieniu dotyczącym wolności i bezpieczeństwa prasy Reporterzy Bez Granic sklasyfikowali Filipiny na 136. pozycji w gronie 180 krajów.