Ostatnio dodane

Marek Czyż przesuwa start swojego serwisu, budżet miesięczny w dół z 90 do 20 tys. zł

Marek Czyż

Serwis CzyżTak.pl Marka Czyża nie wystartował w planowanym terminie 1 września. W ramach dwóch zbiórek na rozwój witryny pozyskano 58 tys. zł wpłat jednorazowych i 8,8 tys. comiesięcznych. Miesięczny budżet projektu zmniejszono z 90 do 20 tys. zł.

Zbiórki internetowe na CzyżTak.pl wystartowały pod koniec maja. Do wtorku na Patronite ponad 420 osób wpłaciło na niego 22,5 tys. zł, z czego 8,8 tys. zł to deklaracje wpłat comiesięcznych, natomiast na Pomagam.pl 1,1 tys. osób przekazało 44,3 tys. zł (celem tej zbiórki jest 50 tys. zł).

Zamiar uruchomienia swojego serwisu publicystycznego Marek Czyż ogłosił w połowie maja. – Nie mamy ambicji stworzenia portalu stricte informacyjnego. Użytkownicy znajdą u nas opinie, felietony, rozmowy i analizy. Polityka, sprawy społeczne, gospodarcze, demaskowanie patologii na linii państwo – obywatel – zapowiadał.

W opisie zbiórek podano harmonogram prac nad serwisem. Na maj i czerwiec planowano skompletowanie grupy autorów zewnętrznych, na czerwiec i lipiec – zakup technologii i sprzętu do prowadzenia wywiadów i organizację siedziby redakcji, a do sierpnia miało potrwać przygotowanie funkcjonalności i szaty graficznej witryny.

W drugiej połowie jej testowa wersja miała zostać udostępniona m.in. internautów, którzy wsparli zbiórki, a start serwisu dla wszystkich zaplanowano na 1 września.

Start później, miesięczny budżet zmieniono do 20 tys. zł.

Wiadomo już, że serwis nie wystartował w wyznaczonym terminie. W poniedziałek na jego fanpage’u facebookowym Marek Czyż zamieścił wpis zachęcający do wsparcia zbiórek.

– Do zabezpieczenia rozwoju, utrzymania i rozwoju serwisu zakładałem początkowo 90 tys. złotych miesięcznie, które pozwoliłyby nam wspólnie zatrudnić „wszystkich najlepszych autorów” z rynku. To jednak odległe marzenie, które mam nadzieję wspólnie, kiedyś, w niedalekiej przyszłości, zrealizujemy – stwierdził. – Dziś rzeczywistość jest trudniejsza. By robić codzienny, obywatelski, mądry, prawdziwie niezależny portal potrzebujemy minimum 20 tys. zł miesięcznie. Mamy już blisko 9 – opisał.

– Jest nas tutaj, u nas, w Czyż tak ! 50 kilka tysięcy. To niecałe 50 groszy miesięcznie dla każdego z nas by stworzyć medium, które będzie mówić Waszym/naszym głosem, którego będziecie społecznymi udziałowcami. Jednym gestem możemy to zrobić dziś wieczorem! – zachęcił dziennikarz. – Dlatego proszę w moim i w imieniu całej naszej społeczności o zaangażowanie w nasz serwis. Walczymy! dla Nas, dla innych – podkreślił.

We wtorek Marek Czyż nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące opóźnienia startu serwisu.

Czyż wiele lat w TVP, poprzednio w Silesia24.p

l Marek Czyż od 1996 do 2008 roku związany był z TVP, gdzie m.in. był gospodarzem programów publicystycznych w TVP 1 („Monitor Wiadomości”, „Gość Jedynki”) i TVP3 Katowice. W latach 2009-2011 pracował w TVS – prowadził tam najważniejsze programy informacyjne i publicystyczne oraz pełnił funkcję dyrektora programowego. W 2011 roku wrócił do telewizji publicznej – zaczął pracę w TVP Info, skąd odszedł latem 2016 roku do Nowa TV. Tam był jednym z gospodarzy programu informacyjnego „24 godziny”, przez pierwszy rok prowadził też cykl publicystyczny „Proste pytanie”. Z końcem listopada 2018 roku „24 godziny” zniknęły z ramówki stacji.

W styczniu 2019 roku Marek Czyż rozpoczął współpracę z Superstacją, natomiast w maju 2019 roku został redaktorem naczelnym uruchomionego wówczas serwisu Silesia24.pl opisującego wydarzenia w regionie śląskim.