Fakt.pl po krytyce usunął tekst o wrześniu ‘39 „Z płonącej Polski zmykali jak szczury!”

„Błąd techniczny”

W poniedziałek na portalu internetowym „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) pojawił się artykuł o ewakuacji polskiego dowództwa we wrześniu 2019 roku zatytułowany: „Z płonącej Polski zmykali jak szczury! Już o tym zapomnieliśmy?”. Skrytykował to m.in. polityk PiS Krzysztof Sobolewski. We wtorek po południu artykuł usunięto. – Wzmiankowany tekst pochodzi z wydania Faktu z 2014 roku. Autor tekstu nie pracuje już w redakcji. W internecie pojawił się wczoraj w wyniku błędu technicznego – tłumaczy redakcja „Faktu”.

Artykuł był opatrzony zdjęciem marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, we wrześniu 1939 roku dowódcy polskich sił zbrojnych. W początkowej części tekstu, która zachowała się na screenach, opisano okoliczności jego ewakuacji z Polski, po tym jak 17 września nasz kraj zaatakowała Armia Czerwona.

We wtorek link do tekstu był widoczny na stronie głównej Onetu. Zwrócił na niego uwagę Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

– Korzeni niemieckich nie oszukasz, tradycja „Altonaer Nachrichten” zobowiązuje, nazwać to „szmatławcem”, to tak jak obrazić „szmatławca”! Goebbels mógłby się zawstydzić. Przykład, jakie jest niemieckie spojrzenie na #1września …. #wieszwięcej – napisał na Twitterze po godz. 12.

Korzeni niemieckich nie oszukasz, tradycja „Altonaer Nachrichten” zobowiązuje, nazwać to „szmatławcem”, to tak jak obrazić „szmatławca”! Goebbels mógłby się zawstydzić. Przykład, jakie jest niemieckie spojrzenie na #1września …. #wieszwięcej pic.twitter.com/POr2bTbriO

— Krzysztof Sobolewski 🇵🇱100PL🇵🇱 (@AC_Sobol) September 1, 2020

„Fakt” tłumaczy się błędem technicznym

Po godz. 14 do publikacji odniosła się redakcja „Faktu”. – Szanowny Panie, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Wzmiankowany tekst pochodzi z wydania Faktu z 2014 roku. Autor tekstu nie pracuje już w redakcji. W internecie pojawił się wczoraj w wyniku błędu technicznego – napisała do Krzysztofa Sobolewskiego.

– Fakt upamiętnia rocznicę wybuchu II wojny światowej, chwaląc bohaterstwo naszych rodaków i podkreślając, jak heroiczna a zarazem osamotniona była Polska we wrześniu 1939 roku – dodała.

1/2 Wzmiankowany tekst pochodzi z wydania Faktu z 2014 roku. Autor tekstu nie pracuje już w redakcji. Artykuł w internecie pojawił się wczoraj w wyniku błędu technicznego.

— FAKT24.PL (@FAKT24PL) September 1, 2020

Na początku sierpnia ub.r. na Fakt.pl i stronie głównej Onetu ukazał się tekst „Oto najładniejsze dziewczyny Powstania Warszawskiego”. Po krytycznych komentarzach szybko został usunięty z obu portali. – Ten tekst nie powinien był się znaleźć na łamach Onetu – tłumaczy dyrektor programowy portalu Bartosz Węglarczyk.

Portal Fakt.pl w czerwcu br. zanotował 9,81 mln użytkowników i 100,4 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Według danych ZKDP w czerwcu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Faktu” wyniosło 178 150 egz., o 14,75 proc. mniej niż rok wcześniej (według danych ZKDP).