Pogrzeb Józefy Hennelowej odbędzie się w poniedziałek

Józefa Hennelowa

Pogrzeb Józefy Hennelowej, wieloletniej publicystki, felietonistki i do 2008 roku zastępczyni redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, b. posłanki na Sejm, odbędzie się w poniedziałek 31sierpnia na cmentarzu Rakowickim – podano na oficjalnym profilu FB „Tygodnika Powszechnego”.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przy ul. Misjonarskiej 37 w Krakowie o godzinie 10.

Z powodu pandemii złożenie do grobu rodzinnego na cmentarzu Rakowickim odbędzie się tylko w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół – poinformowała rodzina.

Bliscy zmarłej proszą o nieskładanie ustnych kondolencji, a zamiast ewentualnych kwiatów proponują datek przez internet na „zawsze drogie sercu zmarłej” Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Józefa Hennelowa zmarła w Krakowie 22 sierpnia, przeżywszy 95 lat. Pracę w „Tygodniku Powszechnym” rozpoczęła w maju 1948 r. Była kolejno: adiustatorką i korektorką, dziennikarką, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego – z tej funkcji zrezygnowała w 2008 r.

Od 1982 r. do 2012 r. w „TP” ukazywały się jej felietony. Potem pisała komentarze „Tu i teraz” zamieszczane na internetowej stronie klubów „TP” oraz dziennikowe zapiski „Coraz bliżej albo coraz mniej” w miesięczniku „Znak”.

Przez dwie kadencje w latach 1989-93 zasiadała w Sejmie, najpierw jako członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a potem Unii Demokratycznej. Była członkiem założycielem UD, a potem członkiem Unii Wolności.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski i Orderem św. Grzegorza Wielkiego.