Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej

Historie Powstań Śląskich w TVS

Marcin Mazur

TVS rozpoczyna emisję nowego dokumentalnego cyklu „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej”, który ma przedstawić historię bohaterów Powstań Śląskich.

Nowy program TVS ma skupiać się na losach bohaterów, dzięki którym Śląsk na powrót stał się częścią Polski. Widzowie będą mogli poznać poruszające opowieści rodzin tych, którzy oddawali życie za wolność przyszłych pokoleń. W audycji nie zabraknie opowieści o postaciach takich jak Wojciech Korfanty czy Alfons Zgrzebniok.

Cykl obejmuje 28 odcinków, a jego gospodarzem będzie Marcin Mazur. „Jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Duża część programów realizowana będzie w Muzeum Śląskim. Nie zamkniemy się jednak w czterech ścianach i będziemy w miejscach, które najbardziej dotknęły historii. Odwiedzimy Nikiszowiec, Górę Świętej Anny… Planów jest więcej, wypełnimy nimi całe 28 odcinków” – zapowiada Marcin Mazur, prowadzący program.

Bardzo ważna jest dla nas historia Górnego Śląska. Upływ czasu sprawił, że obserwujemy dwie płaszczyzny postrzegania Powstań Śląskich: z punktu widzenia rodzin, które przechowują pamięć o powstańcach i z punktu widzenia osób, znających te historie tylko z podręczników” – mówi Małgorzata Piechoczek, Dyrektor Telewizji TVS. „Chcemy za sprawą programu dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy przekonani, że taki przekaz trafi do serc naszych widzów i stanie się iskrą, która zachęci ich do odkrywania kart historii” – dodaje Piechoczek.

Autorzy programu zapraszają widzów do jego współtworzenia i nadsyłania pamiątek, zdjęć czy dokumentów związanych z Powstaniami Śląskimi, które zostaną wykorzystane w audycji.

Projekt powstał z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego. Tworzony jest we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Premierowe odcinki audycji będą emitowane w TVS w każdy piątek o godzinie 17:15. Powtórki programu zaplanowane są na czwartki o 22:30.