Ostatnio dodane

IWP: obniżenie VAT przyczyniłoby się do wsparcia czytelnictwa

Izba Wydawców Prasy popiera obniżenie stawki VAT na prasę do 0 proc. Z wnioskiem w tej sprawie do Komisji Europejskiej chce wystąpić Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów pracuje nad wnioskiem derogacyjnym do Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie VAT na gazety, czasopisma i książki – poinformował niedawno „Dziennik Gazeta Prawna”. KE będzie miała osiem miesięcy na wydanie decyzji w tej sprawie. Polska nie może sama obniżyć stawek VAT, nie pozwalają na to przepisy unijnej dyrektywy.

– Mamy nadzieję, że prace będą kontynuowane, że rząd Polski przygotuje taki wniosek i zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Obniżenie VAT przyczyniłoby się do wsparcia czytelnictwa – mówi dyrektor generalny IWP Marek Frąckowiak. – Wnioskowaliśmy o wprowadzenie zerowego VAT na prasę jako sposobu na wspomożenie branży w kryzysie. Po konsultacjach uznaliśmy, że byłby to najlepszy sposób dla państwa i branży – dodaje.

Obecnie na gazety (papierowe i elektroniczne) obowiązuje 8-procentowa stawka VAT, taka sama na czasopisma specjalistyczne z wyjątkiem drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych (5 proc. VAT).

W połowie lipca w ok. 130 lokalnych tygodnikach i dwutygodnikach ruszyła pierwsza część kampanii informacyjnej rządu, w sprawie której rozmowy prowadziła IWP.