Ostatnio dodane

Kopalnia Historii w TVS

„Jesteśmy w samym centrum wydarzeń”

„Jesteśmy w samym centrum wydarzeń” – mówi Marcin Mazur, prowadzący nowy program TVS, „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej”.

„Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” to podróż przez historię bohaterów Powstań Śląskich, którą można przeżyć w TVS w każdy piątek o 17:15. Zapraszamy na wywiad z prowadzącym program, Marcinem Mazurem.

Dlaczego został pan prowadzącym „Kopalni Historii. Naszej drogi do Niepodległej”?

Marcin Mazur: – Dziennikarstwo jest dziedziną, dzięki której można się nauczyć wielu rzeczy, a także wiedzę przekazać. Rolą programów historycznych jest mówienie o ważnych wydarzeniach i podawanie tych informacji dalej. Niestety, w przypadku Powstań Śląskich bezpośredniego przekazu już nie ma. Będziemy więc bazować na opowieściach o tym, co mówili dziadkowie swoim dzieciom.

Jakie są największe wyzwania tworzenia tego programu?

Największe wyzwanie to jak w przypadku każdej produkcji historycznej – weryfikacja materiałów. Wiemy, że jest ich sporo, ale trzeba do nich także dotrzeć, a następnie wyselekcjonować te, które będą najistotniejsze dla programu.

W „Kopalni Historii. Naszej drodze do Niepodległej” chcemy też jak najwięcej pokazać. Nasz program ma  być czymś więcej niż sama lektura książki. Poza rozmową z interesującymi gośćmi, czyli między innymi ludźmi związanymi z kultywowaniem pamięci o powstaniach na Śląsku, ale także tymi, których rodziny były związane z omawianymi wydarzeniami, będziemy chcieli się opierać na materiałach dostępnych dzięki współpracy z Muzeum Śląskim. Mogę zdradzić, że jeden z pierwszych odcinków dotyczyć będzie Wojciecha Korfantego. Z tej okazji porozmawiamy z jego potomkiem.

Temat Powstań Śląskich jest bardzo szeroki – w końcu było ich aż trzy. Postaci, wydarzeń jest tak wiele, że selekcja będzie bardzo dużym wyzwaniem.