Ostatnio dodane

TVN, Onet i WP planują wspólną debatę wyborczą, TVP zorganizuje ją w Końskich

„Wybory wygrywa się w Końskich, nie w Wilanowie”

Telewizja Polska debatę przed drugą turą wyborów prezydenckich zorganizuje 6 lipca w miejscowości Końskie. Prowadzącym będzie Michał Adamczyk, pytania będzie mogła zadawać publiczność. Swoją wspólną debatę na 2 lipca zapowiedziały TVN, Onet i Wirtualna Polska, przy czym Andrzej Duda nie zamierza w niej uczestniczyć.

Debata Telewizji publicznej przed drugą turą wyborów prezydenckich ma zacząć się w poniedziałek 6 lipca o godz. 21.00. Będzie emitowana w TVP1, TVP Info i TVP Polonia. TVP zapowiada, że udostępni sygnał transmisji wszystkim innym nadawcom.

TVP: Publiczność zadaje pytania

– Debata odbędzie się w nowatorskim formacie Town Hall Debate znanym z debat prezydenckich w USA – informuje Telewizja Polska.

Oznacza to, że spotkanie Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim odbędzie się z udziałem publiczności. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy: na miejsce wyznaczono budynek szkoły w Końskich. Pytania będą zadawały osoby z publiczności, zaś prowadzący – Michał Adamczyk – będzie miał za zadanie jedynie koordynować i moderować dyskusję. Właśnie o taką debatę apelował w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca Maciej Mrozowski.

– W klasycznej debacie dziennikarz uczestniczy wyłącznie jako osoba pilnująca czasu, moderująca dyskusję uczestników, ale nie zadająca pytań. Trzyma tez reżim czasowy, jednakże nie wychodzi poza tę rolę. Niech uczestnicy wezmą na siebie ciężar zadawania większości pytań. Niech rozmawiają między sobą, żebyśmy my, widzowie, mogli czegoś się o nich dowiedzieć – mówił nam Mrozowski przed debatą w pierwszej turze.

Dlaczego Końskie? Kilka lat temu Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” mówił, że „wybory wygrywa się w Końskich, nie w Wilanowie”. Telewizja zainspirowała się tymi słowami byłego szefa PO tak bardzo, że umieściła je w oficjalnym komunikacie o debacie.

W pierwszej turze w gminie Końskie zwyciężył prezydent Andrzej Duda, który uzyskał ponad 54 proc. poparcia. Żaden z kandydatów oficjalnie nie potwierdził jeszcze udziału, natomiast sztabowcy nieoficjalnie mówią, że pewnym jest, iż kandydaci stawią się w Końskich na debacie.

TVN, Onet, WP: Pytania dziennikarzy, widzów i wolne wnioski

Swoją debatę przed rozstrzygnięciem drugiej tury organizuje tez TVN we współpracy z Onetem i WP. Zaplanowano ją na najbliższy czwartek, start o godz. 19.25 Prowadzącymi będą: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Marek Kacprzak (WP). Debata odbędzie się wedle ustalonych zasad. O kolejności odpowiedzi na pytania, zabierania głosu w podsumowaniu, czy też miejscu w studiu decydować będzie losowanie. Formuła przewiduje pytania dziennikarzy, riposty, wzajemne pytania, pytania od widzów oraz wolne oświadczenia kandydatów.

Multimedialna debata będzie dostępna na wszystkich najważniejszych platformach TVN, WP oraz Onetu, a także na Twitterze, Facebooku i YouTube. Sygnał debaty nieodpłatnie udostępniony zostanie także wszystkim innym zainteresowanym mediom.

– Odpowiadając na gotowość Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego do wzięcia udziału w debacie, wierzymy, że transmitowana w wielu mediach tradycyjnych i internetowych debata, ułatwi milionom widzów i użytkowników podjęcie świadomej oraz odpowiedzialnej decyzji w wyborach – informują Piotr Mieśnik (WP), Bartosz Węglarczyk (Onet) i Michał Samul (TVN, TVN24). Na udział w debacie zgodził się już kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. – Stawiam sprawę jasno – chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie! – komentuje Trzaskowski na swoim profilu na Twitterze.

Właśnie otrzymałem zaproszenie na bezpośrednią debatę z @AndrzejDuda przed II turą wyborów prezydenckich. Miałaby się odbyć w czwartek, 2 lipca, a zorganizować chcą ją wspólnie TVN, @tvn24, @onetpl i WP. Ja stawiam sprawę jasno – chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie! pic.twitter.com/2WuuQt0mER

— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) June 29, 2020

Andrzej Duda mówi „nie” debacie w TVN, Onecie i WP

W poniedziałek wieczorem w „Kropce nad i” w TVN24 Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, stwierdził, że prezydent nie weźmie udziału w debacie TVN, Onetu i WP. Tłumaczył, że ma w tym terminie zaplanowane spotkania z wyborcami w województwie lubuskim.

Bielan zaznaczył, że Andrzej Duda będzie uczestniczył w debacie TVP. Rafał Trzaskowski nie poinformował na razie, czy weźmie udział w tej debacie.

– W poniedziałek będziemy na debacie w Końskich, czekamy na Rafała Trzaskowskiego, w symbolicznym miejscu, o którym mówił Grzegorz Schetyna, że wyborów nie wygrywa się w Wilanowie, ulubionym pewnie miejscu dziennikarzy TVN tylko właśnie w Końskich – stwierdził Adam Bielan (cytat za 300polityka.pl). – Pan prezydent jest pierwszym prezydentem, który już dwukrotnie brał udział w debacie przed pierwszą turą, dotąd jego poprzednicy się nie zjawiali na takich debatach. Pamiętamy Bronisława Komorowskiego, który nie wziął udziału. Jest gotowy spotkać się na debacie – zaznaczył rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

Debatę wyborczą zorganizowaną przez Telewizję Polską 17 czerwca przed pierwszą turą wyborów oglądało łącznie 5,44 mln widzów. Najwięcej na antenie TVP1.

Druga tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na niedzielę, 12 lipca. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Państwowa Komisja Wyborcza do popołudnia w poniedziałek otrzymała wyniki z 99,77 proc. obwodów wyborczych, w których w niedzielę głosowano w pierwszej turze. Andrzej Duda dostał 8,41 mln głosów (43,67 proc. ogółu), a Rafał Trzaskowski – 5,84 mln (30,34 proc.). Na Szymona Hołownię zagłosowało 2,67 mln wyborców (13,85 proc.), na Krzysztofa Bosaka – 1,3 mln (6,75 proc.), na Władysława Kosiniaka-Kamysza – 457 tys. (2,37 proc.), a na Roberta Biedronia – 425,7 tys. (2,21 proc.). Pozostali kandydaci dostali poniżej 50 tys. głosów. Frekwencja wyniosła 63,97 proc.