„Gość Niedzielny” rezygnuje z felietonów ks. Kowalczyka i Agaty Puścikowskiej

„Odświeżamy łamy”

ks. Adam Pawlaszczyk

Tygodnik „Gość Niedzielny” (Instytut Gość Media) rezygnuje z felietonów dwójki autorów: Agaty Puścikowskiej i ks. Dariusza Kowalczyka. – Nie pasuję do nowej linii tygodnika – ocenił ks. Kowalczyk . – Nieprawda, po prostu odświeżamy łamy, a ks. Kowalczyk sam podziękował za współpracę – wyjaśnia nam redaktor naczelny pisma, ks. Adam Pawlaszczyk.

Jezuita ks. Kowalczyk pisał felietony do „Gościa Niedzielnego” od 2007 roku, a Agata Puścikowska związana jest z tygodnikiem od 2006 roku. Choć redakcja rezygnuje z jej felietonów, Puścikowska pozostaje w redakcji pisma i nadal będzie przygotowywała inne artykuły.

Jak napisał na swoim profilu twitterowym ks. Dariusz Kowalczyk, z jego felietonów szef „Gościa Niedzielnego” zrezygnował dlatego, że nie pasował „do nowej linii tygodnika”. – Dziękuje czytelnikom za życzliwość i jakby co, to zapraszam na łamy „Idziemy” – stwierdził ks. Kowalczyk.

Niektórzy pytają, dlaczego nie ma mnie w „Gościu Niedzielnym”. Informuję, że naczelny pisma zakończył ze mną współpracę. Nie pasuję do nowej linii tygodnika. Dziękuje czytelnikom za życzliwość i jakby co, to zapraszam na łamy „Idziemy”.

— Dariusz Kowalczyk (@dkowalczyk63) June 22, 2020

O. Wojciech Surówka i Milena Kindziuk nowymi felietonistami „Gościa Niedzielnego”

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, podkreśla, że to twierdzenie jest nieprawdziwe. – Szefuję tygodnikowi od 2,5 roku. Przez cały ten czas ks. Dariusz Kowalczyk pisał u nas felietony i nikt nie miał do niego o nic pretensji. Teraz odświeżamy łamy, podziękowaliśmy dwójce felietonistów i nie ma w tym ukrytego znaczenia czy podwójnego dna, tak się dzieje w redakcjach – mówi nam ks. Pawlaszczyk.

Dodaje, że powodem twierdzenia o „niepasowaniu do nowej linii” mógł być pewien incydent: – Ksiądz Kowalczyk zgłosił tekst, zdecydowałem, że nie może zostać opublikowany, normalna rzecz w redakcjach. Autor się najwidoczniej obraził i podziękował za współpracę.

W zamian za znikające felietony na łamach pojawiły się już dwie nowe rubryki felietonowe. Prowadzą je dominikanin o. Wojciech Surówka (duszpasterz Lednicy) i dziennikarka Milena Kindziuk, współpracująca m.in. z tygodnikiem „Sieci” i portalem wPolityce.pl. Ksiądz Dariusz Kowalczyk nie odpowiedział na nasza prośbę o komentarz do sytuacji.

Ks. Adam Pawlaszczyk szefuje „Gościowi Niedzielnemu” od stycznia 2018 roku, kiedy to został mianowany na to stanowisko przez metropolitę katowickiego. Zastąpił długoletniego szefa tygodnika, ks. Marka Gancarczyka.

Z danych ZKDP wynika, że w kwietniu br. średnia sprzedaż „Gościa Niedzielnego” wyniosła 66 018 egz., po spadku o 44,6 procent rok do roku).