Ostatnio dodane

Jacek Kurski znów w zarządzie TVP

Jacek Kurski

Rada Mediów Narodowych powołała Jacka Kurskiego do zarządu Telewizji Polskiej.

W czwartek przewodniczący RMN Krzysztof Czabański zarządził głosowanie w tej sprawie. Za powołaniem Jacka Kurskiego zagłosowali politycy PiS: Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk. Przeciw byli: Juliusz Braun (wybrany do RMN z rekomendacji PO) i Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukiz’15).

Obecnie zarząd TVP jest czteroosobowy. Tworzą go: p.o. prezes Maciej Łopiński, Jacek Kurski, Mateusz Matyszkowicz i Marzena Paczuska (czasowo zawieszona w obowiązkach członka zarządu).

RMN odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP w marcu. Przewodniczący rady nadzorczej spółki Maciej Łopiński został p.o. prezesem telewizji. Kurski otrzymał natomiast stanowisko doradcy zarządu.

Dymisji Jacka Kurskiego domagał się prezydent Andrzej Duda, gdy na jego podpis czekała nowelizacja ustawy abonamentowej gwarantująca blisko 2 mld zł z budżetu państwa na media publiczne.

„Powrót Kurskiego to ośmieszenie prezydenta i RMN”

– Byłem pewien, że Kurski wróci, ale myślałem, że po wyborach – mówił nam jeden z pracowników TVP. Drugi podobnie: – To, że wróci, w ogóle nie ulegało wątpliwości. Nie przyszło mi do głowy, że to się stanie przed wyborami. Co na to prezydent?

– Ośmiesza to całkowicie Radę Mediów Narodowych, bo tak, jak nie było żadnego oficjalnego uzasadnienia odwołania, tak nie ma teraz uzasadnienia do powołania. Ośmiesza pana prezydenta przed wyborami. Było przecież powszechnie wiadomo, że to na życzenie prezydenta Kurski został odwołany – komentuje Juliusz Braun, członek RMN i były prezes TVP.

W TVP zastanawiają się, czy do zarządu wróci Marzena Paczuska, która 10 marca została na trzy miesiące zawieszona w pełnieniu obowiązków członka zarządu.