„GW”: ustawa abonamentowa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda skieruje ustawę o 1,95 mld zł na media publiczne do Trybunału Konstytucyjnego? Takie nieoficjalne informacje przekazują posłowie PiS. Pretekstem miałby być tryb uchwalenia ustawy – pisze czwartkowa „Gazeta Wyborcza”.

Chodzi o nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, według której TVP i Polskie Radio dostaną skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę w związku z utraconymi wpływami z abonamentu.

Według informacji „GW”, w Pałacu Prezydenckim rozważana jest opcja wysłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. „W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka” – tłumaczy w rozmowie z gazetą poseł PiS. „Odpowie, że najpierw sprawdza, czy ustawa jest zgodna z konstytucją” – dodaje rozmówca „GW”.

Jak pisze „Wyborcza”, prezydent mógłby skierować ustawę pod pretekstem trybu jej uchwalenia. „W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych” – wyjaśnia rozmówca „Wyborczej”.