Ostatnio dodane

Po ataku na serwery Polska Press Grupy zawieszono konkurs „Osobowość roku”

Dane osobowe bezpieczne

W środę zaatakowano serwery Polska Press Grupy, uniemożliwiając sześciu tytułom wydawcy dokończenie konkursu „Osobowość roku”. Sytuację opanowano dopiero w czwartek po południu. – Dane osobowe naszych czytelników są bezpieczne – zapewnia Joanna Pazio, rzeczniczka prasowa Polska Press.

Konkurs „Osobowość roku” prowadzony jest we wszystkich dziennikach Polska Press Grupy, obejmuje pięć kategorii: „Kultura”, „Działalność społeczna i charytatywna”, „Biznes oraz Polityka”, Samorządność i społeczność lokalna” oraz „Nauka”. Czytelnicy głosowali, wysyłając esemesy. Plebiscyt prowadzony jest jednocześnie w całym kraju – wojewódzcy zwycięzcy z poszczególnych kategorii mieli awansować do ogólnopolskiego półfinału.

Półfinalistów miano ogłosić w czwartek, jednak w środę po południu głosowanie w sześciu tytułach Polska Press Grupy zostało zawieszone. – Wystąpiły niezależne od nas problemy techniczne, które uniemożliwiły prawidłowe prowadzenie głosowania. Jak potwierdziliśmy z całą pewnością, problemy były wynikiem ataku technologicznego na nasze serwisy, przeprowadzonego przez nieznanych sprawców i spowodowały ich niedostępność. Podjęliśmy już przewidziane w prawie działania mające na celu ustalenie i ukaranie sprawców, poprzez złożenie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury i na policję – napisał wydawca w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na internetowych stronach gazet.

Jak ustaliliśmy, problemy wystąpiły w „Gazecie Pomorskiej”, „Dzienniku Zachodnim”, „Expressie Bydgoskim”, „Dzienniku Łódzkim”, „Głosie Wielkopolskim” i „Polska Times”.

Atak miał polegać na zorganizowanym wysłaniu zbyt wielu esemesów, co sparaliżowało serwery. Atak na serwery potwierdza Joanna Pazio, rzeczniczka prasowa Polska Press Grupy. – Zapewniam jednak, że nie nastąpił wyciek danych osobowych naszych czytelników, są one w zupełności bezpieczne – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Wydawca podjął decyzję o powtórzeniu tej części głosowania, która nie mogła odbywać się w czasie, gdy trwał atak – czyli w środę 12 lutego od godz. 19.00.

– Wznowienie ostatnich 3,5 godziny głosowania, z zapewnieniem wszystkim uczestnikom równych szans i pełnej dostępności plebiscytu, odbędzie się w najbliższy wtorek, 18 lutego w godzinach od 19.00 do 22.30 – czytamy w informacji. Polska Press zapewnia, że głosy oddane w czasie problemów technicznych wywołanych atakiem zostaną zaliczone.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. serwisy internetowe Polska Press Grupy zanotowały 18,38 mln użytkowników, 948,98 mln odsłon oraz 3 minuty i 9 sekund przeciętnego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego.