Opozycja chce komisji etyki dla Joanny Lichockiej za pokazanie środkowego palca

Joanna Lichocka

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej o ukaranie Joanny Lichockiej (PiS) za „obsceniczny gest” na sali sejmowej. Posłanka PiS, która jest także członkiem Rady Mediów Narodowych, pokazała środkowy palec w trakcie czwartkowego głosowania ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej.

Sejm opowiedział się w czwartek się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 roku dla TVP i Polskiego Radia. Po głosowaniu media społecznościowe obiegło zdjęcie, na którym Lichocka trzyma wyciągnięty w górę palec. Sama posłanka tłumaczyła na Twitterze, że przesuwała „dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie”, bo była „zdenerwowana”.

Szanowni Państwo, gdybym chciała pokazać gest środkowego palca posłom PO, którzy po chamsku zachowywali się na sali plenarnej to bym to zrobiła. Przesuwałam dwukrotnie palcem pod okiem, energicznie bo byłam zdenerwowana. Nic więcej , a politycy PO sądzą po sobie. To ich styl.

— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) February 13, 2020

Posłowie KO zapowiedzieli złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej o ukaranie Joanny Lichockiej (PiS) za „obsceniczny gest” na sali sejmowej. Zachowanie posłanki PiS nazwali „bezczelnym zachowaniem i arogancją”.

Poseł Lichocką warto pokazywać w dużym zbliżeniu. Przecież podobno nie ma sobie nic do zarzucenia. #Lichocka pic.twitter.com/MNH7VgTHyB

— Patryk Wachowiec (@PatrykWachowiec) February 13, 2020

Lichocka zadeklarowała, że jest gotowa stanąć przed Komisją Etyki Poselskiej. „Nie wykonałam żadnego złego gestu ani czynu. To, co opozycja sugeruje, wynika ze stopklatki, wyjętego urywka ruchu ręki. Nie miałam intencji robienia żadnego wulgarnego gestu i na filmach to widać” – przekonywała posłanka PiS.

Posłanka powiedziała też, że rozmawiała o wykonanym przez siebie geście m.in. z szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim. Według niej szef klubu PiS przyjął te wyjaśnienia. „I prezes Jarosław Kaczyński też” – dodała posłanka PiS.

Aaaa, czymajcie mnie
Od @SzkKontaktowe pic.twitter.com/4hrw59MjCo

— alamiko (@miko_ala) February 13, 2020

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka skomentował: „To jest pokazanie środkowego palca nie nam, bo nas pani poseł nie obrazi. Pani Lichocka pokazała ten środkowy palec tym wszystkim Polakom, którzy myślą inaczej niż ona” – stwierdził. „To jest prawdziwe oblicze tej władzy – i tak zrobią swoje” – dodał.