Ostatnio dodane

Nominowani do Nagrody im. Bolesława Prusa

Kapituła w osobach: Helena Ciemińska-Kowalik, Katarzyna Michalak, Krystyna Mokrosińska, Irena Piłatowska–Madry, Ireneusz Michał Hyra, Zbigniew Bajka, Edward Mikołajczyk, Tomasz Miłkowski, Jacek Snopkiewicz i Andrzej Maślankiewicz pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Adamowskiego dokonała nominacji do nagród im. Bolesława Prusa, edycja 2018.

Z przyjemnością informujemy, że do ścisłego finału konkursu z grona śląskich dziennikarzy nominowani zostali: w kategorii Zielony Prus, (dziennikarze do 35 roku życia) – Ewelina Kosałka-Passia z redakcji reportażu katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, a w kategorii Złoty Prus, (całokształt dorobku) – Krzysztof Karwat – publicysta „Polski Dziennika Zachodniego” i redaktor naczelny zawieszonego kwartalnika „Fabryka Silesia”.

Ewelina Kosałka-Passia z mikrofonem pracuje już 14 lat, zajmuje się newsami i reportażem. Jej reportaż „Między schodami” o tym, jak wyglądało życie w Będzinie w 1944 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2018” oraz w Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Stwory.

Krzysztof Karwat natomiast jest od wielu lat wytrawnym krytykiem i publicystą katowickich gazet i czasopism. Pracował dla obu edycji tygodnika „Tak i Nie”, a także kwartalnika „Tak i Nie – Śląsk”, „Dziennika Śląskiego”, „Dziennika Zachodniego”, był szefem działu kultury miesięcznika „Śląsk”, kierownikiem literackim Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”. Swoje artykuły publicystyczne, eseje, reportaże, felietony, wywiady, recenzje teatralne i literackie oraz wiersze zamieszczał w dziesiątkach tytułów prasowych, także w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Wydał m.in.: takie pozycje, jak: „Powtórkę z polskiego”, „Dowód osobisty”, „Ten przeklęty Śląsk”, „Jak hanys z gorolem. Rozważania o Górnym Śląsku”, „Ślad”, opracował również krytyczną edycję dzieł Stanisława Bieniasza: „»Stary portfel« i inne utwory dramatyczne” oraz „»Górny Śląsk – świat najmniejszy«. Szkice – publicystyka – proza”.

Został wyróżniony m.in.: nagrodą Polskiej Akademii Nauk za prace poświęcone teatrowi studenckiemu, Nagrodą PROBUS – „dla najlepszego dziennikarza regionu Górnego Śląska”, Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”.

Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i statuetek laureatom nastąpi 7 stycznia 2020 roku podczas uroczystości w Domu Dziennikarza w Warszawie.

Nominowanym życzymy sukcesów w zmaganiach o główne trofea nagrody.