Ostatnio dodane

Jacek Lepiarz z nagrodą niemieckiej Federalnej Konferencji Prasowej

Jacek Lepiarz

Jacek Lepiarz, wieloletni korespondent polskich i niemieckich mediów, a w ostatnich latach dziennikarz redakcji polskiej Deutsche Welle, odebrał w piątek w obecności prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera nagrodę Federalnej Konferencji Prasowej Bundespressekonferenz (BPK).

Lepiarz jest pierwszym obcokrajowcem uhonorowanym tym wyróżnieniem niemieckiego środowiska dziennikarskiego. Wręczając nagrodę, przewodniczący BPK Gregor Mayntz podkreślił, że została ona przyznana za długoletnią pracę pośrednika między Polską a Niemcami, ale także w uznaniu dla kogoś, kto nie chciał ugiąć się przed zmianami, jakie zachodzą w polskich mediach. „Poprzez tę nagrodę chcemy uhonorować także tych, którzy znajdują się pod coraz większą presją ze strony swoich rządów i odważnie opowiadają się za wolnością prasy” – powiedział Mayntz.

Jacek Lepiarz przez wiele pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Dwukrotnie (w latach 1999-2007 i 2013-2017) był jej korespondentem w Berlinie. W latach 2007-2012 był szefem biura Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA) w Warszawie. Wcześniej pracował m.in. jako producent w niemieckiej telewizji publicznej ARD i w biurze prasowym ambasady RFN w Warszawie. Odszedł z PAP z końcem 2017 roku. „W pewnym momencie zorientowałem się, że moja agencja oczekuje, bym pisał zgodnie z polską racją stanu” – powiedział Lepiarz w rozmowie z Wyborcza.pl. Po odejściu z PAP dołączył do zespołu redakcji polskiej Deutsche Welle.