Ostatnio dodane

Studenckie Radio Egida ma 50 lat

Rozgłośnia jest jedną z najstarszych w kraju

Twórcy Egidy sprzed lat

Studenckie Radio Egida w sobotę, 16 listopada, świętuje jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczysty benefis zorganizowano w katowickim Kinoteatrze Rialto. Przypomnijmy, że rozgłośnia Uniwersytetu Śląskiego jest jedną z najstarszych w kraju – funkcjonuje nieprzerwanie od 1969 roku.

Studenckie Radio Egida to rozgłośnia Uniwersytetu Śląskiego. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1969 roku i jest jedną z najstarszych w kraju.

To tu karierę rozpoczynało wielu znanych radiowców, dziennikarzy prasowych i telewizyjnych. Są wśród nich m.in.: Henryk Grzonka, Marek Czyż, Kamil Durczok, Marcin Buczek, Krzysztof Klepczyński oraz Aleksander Roj.

Jak przypominają dziennikarze Egidy, pomysłodawcą nazwy oraz pierwszym redaktorem naczelnym rozgłośni był Franciszek Procek.

– Egida od samego początku działa w Domu Studenta nr 1 w katowickiej dzielnicy Ligota. Jest ściśle związana z Uniwersytetem Śląskim, lecz jej redakcję tworzą również studenci z innych uczelni – dodają.

Początkowo Egida nadawała tylko przez kilka godzin dziennie, dziś można jej słuchać przez całą dobę w akademikach, w budynkach Uniwersytetu Śląskiego oraz w Internecie.

 Jubileusz SSR Egida, to jak dodają przedstawiciele rozgłośni, wiele wyjątkowych wydarzeń.

– Najważniejszym elementem pięćdziesiątych urodzin jest uroczysty benefis w Kinoteatrze Rialto, który odbędzie się 16 listopada. To właśnie wtedy wszystkie pokolenia Egidowiczów spotkają się ze sobą i powspominają lata spędzone w tym wyjątkowym radiu. Bo Egidowiczem się nie bywa. Egidowiczem zostaje się na zawsze – zapowiadają.