Onet: TVP zerwała umowę, „Solid Gold” wraca do konkursu w Gdyni

W filmie "Solid Gold" występuje m.in. Janusz Gajos

Film ”Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego wraca do konkursu głównego festiwalu w Gdyni – informuje Onet, powołując się na wypowiedź reżysera. Jak twierdzi Bromski, „TVP zerwała umowę” co może oznaczać, że twórcy będą musieli zwrócić dofinansowanie od Telewizji Polskiej.

Według ustaleń Onetu organizatorzy festiwalu na razie nie potwierdzają tych informacji.

„Solid Gold” wycofano z konkursu głównego we wtorek. Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć wyjaśnił, że film „nie przeszedł kolejnej kolaudacji”. „Tymczasem zgodnie z umową pomiędzy producentem firmą Akson Studio a koproducentem TVP, warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Producent filmu poprosił więc o wycofanie filmu z konkursu głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących” – tłumaczył Kopeć.

Reżyser „Solid Gold” nie zgadza się na przemontowanie filmu

Jacek Bromski wydał we wtorek oświadczenie, w którym nie krył zdziwienia faktem, że jego film nie przeszedł kolaudacji. Podkreślił, że nie wyraził i nadal nie wyraża zgody „na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami”. Jego zdaniem z tego powodu „TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych”.

Następnego dnia oświadczenie opublikowała TVP. Wynika z niego, że Telewizja Polska nie akceptuje wersji filmu po poprawkach reżysera, który wyciął sceny nawiązujące do afery Amber Gold i wydłużył czas trwania produkcji ze 110 do 140 minut.

Gala finałowa 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w sobotę 21 września.