Sylwia Bartosek-Środa i Kamila Iga Burniewicz pożegnały się z „Faktem”

Sylwia Bartosek-Środa i Kamila Iga Burniewicz

Pracę w „Fakcie” (Ringier Axel Springer Polska) zakończyły redaktorki Sylwia Bartosek-Środa i Kamila Burniewicz. Bartosek-Środa pracowała w dzienniku przez 15 lat, przeszła do miesięcznika „Tak Rodzinie” (Wydawnictwo Sióstr Loretanek).

Sylwia Bartosek-Środa była związana z „Faktem” od startu dziennika jesienią 2003 roku. Pracowała jako redaktorka w dziale Polityka, pisała też o tematyce religijnej i historycznej. Wcześniej była związana z „Gazetą Wyborczą”.

Z „Faktem” rozstała się z końcem marca. Od kwietnia pracuje w Wydawnictwie Sióstr Loretanek, jest redaktorką miesięcznika „Tak Rodzinie”.

Z kolei Kamila Iga Burniewicz pożegnała się z „Faktem” w lipcu br. Do dziennika przeszła wiosną 2017 roku, pełniła funkcję redaktorki działu Świat. przez 8 lat pracowała w Wirtualnej Polsce, m.in. jako wydawca serwisu Wiadomości,, a wcześniej m.in. w Gazeta.pl i „Polska The Times”. Ukończyła Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmiany w „Fakcie” po przyjściu nowej redaktor naczelnej

Od połowy stycznia br. redaktor naczelną „Faktu” jest Katarzyna Kozłowska. Zastąpiła w tej funkcji Roberta Felusia, który odszedł we wrześniu ub.r. wskutek mocno krytykowanej publikacji o śmierci syna Leszka Millera.

Na początku marca wicenaczelnymi „Faktu” zostali Aldona Toczek i – po przejściu z „Super Expressu” – Marcin Kowalczyk. Jednocześnie Justyna Węcek-Łukawska zaczęła kierować nowym działem „Pieniądze, Prawo, Porady”, a Andrzej Kaniewski – sekcją „Opinie i Świat”.

W kwietniu z „Faktem” po trzech latach pracy rozstał się wicenaczelny Marcin Walter. Odszedł również inny wicenaczelny, a także szef portalu Fakt.pl, Maciej Karboński, który zdecydował się skupić na prowadzeniu własnej firmy Polska Grupa Infograficzna.

W maju z dziennikiem rozstali się szef działu show-biznesowego Fakt.pl Łukasz Zając (pełnił tę funkcję od czerwca ub.r.) oraz Wiesław Chełminiak i Łukasz Klekowski, którzy odpowiadali za dodatek „Fakt Historia”.

Z początkiem września funkcję szefa działu Polityka objął Tomasz Kozłowski, a szefa działu wydarzeń i zespołu reporterów – Dariusz Burliński. Ten pierwszy zastąpił Mikołaja Wójcika, który przeszedł do Legii Warszawa, gdzie zarządza klubowymi mediami.

Z „Faktem” pożegnali się również Tomasz Jarosz i Robert Szulc, którzy byli redaktorami w dziale Wydarzenia. Przeszli do Polskiej Agencji Prasowej, Jarosz został tam szefem redakcji zagranicznej, a Szulc jego zastępcą. Do zespołu PAP dołączyli też Bartłomiej Figaj (poprzednio dziennikarz działu miejskiego w „Fakcie”) i Jan Nielipiński (był redaktorem działu Wydarzenia „Faktu”).

Według danych ZKDP w lipcu br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 205 623 egz., po spadku o 10,1 proc. w skali roku. Natomiast portal Fakt.pl zanotował w lipcu 6,71 mln realnych użytkowników i 91,36 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).