Ostatnio dodane

Jolanta Piątek odeszła z funkcji prezesa Radia Wrocław, nowego szefa stacji wybierze Rada Mediów Narodowych

Jolanta Piątek

Jolanta Piątek zrezygnowała z funkcji prezesa publicznego Radia Wrocław. Oficjalne powody nie są znane. W przyszłym tygodniu Rada Mediów Narodowych ma wybrać nowego szefa rozgłośni.

Piątek została prezesem publicznego Radia Wrocław w grudniu 2017 roku, po tym jak kilka tygodni wcześniej rada nadzorcza rozgłośni zawiesiła w obowiązkach poprzedniego prezesa Tomasza Dudę. Rada wskazała jako nowego prezesa Jolantę Piątek, która poprzednio była rzecznikiem prasowym KGHM Polska Miedź.

W połowie grudnia jej kandydatura została zaakceptowana przez większość członków Rady Mediów Narodowych. Poparli ją wówczas: przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (wszyscy reprezentują w radzie PiS), a przeciw byli Juliusz Braun i Grzegorz Podżorny.

W zeszłą środę Jolanta Piątek zrezygnowała z funkcji prezesa, nie podając żadnych powodów. Jak pisze „Gazeta Wyborcza Wrocław”, mogło chodzić o kwestie polityczne. – Powodem miały być naciski, jakie politycy PiS mieli wywierać na prezeskę radia w związku ze zbliżającymi się wyborami. Partia oczekiwała od niej „przykręcenia śruby”, ale pani prezes miała odmówić – czytamy w „GW”.

– Było po prostu normalnie. Byliśmy najpierw miło zaskoczeni, a później cieszyliśmy się, że mamy taką szefową. Jolanta Piątek ma określone poglądy i nie ukrywała ich. Ale jednocześnie bardzo pilnowała, aby radio było obiektywne. Nie było mowy o propagandzie czy atakach na opozycję – tak zarządzanie stacją przez Jolantę Piątek ocenili anonimowo pracownicy Radia Wrocław dla serwisu TuWroclaw.com.

Jolanta Piątek pracowała już w Radiu Wrocław jako dziennikarka w latach 1995-2016. W marcu 2017 roku została członkiem rady programowej stacji.

Nowego prezesa wybierze RMN, Rosiński z TVP Info niezainteresowany

O tym, kto zostanie nowym prezesem, zadecyduje Rada Mediów Narodowych. – Zgłoszenia kandydatów przewidziane są do wtorku, do południa. Wtedy będą znane członkom Rady – informuje portal Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych. Dzień później Rada planuje rozmowy ze zgłoszonymi osobami.

Wrocławskie media wśród możliwych kandydatów wymieniły byłą dziennikarkę Radia Wrocław Sylwię Jurgiel, obecnie pracującą jako rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego, a także Marcina Rosińskiego z TVP Info. Rosiński w środę rano zapewnił na Twitterze, że nie jest zainteresowany tym stanowiskiem. – Przeniosłem się do Warszawy i ciężko pracuje na utrzymanie. Lekko nie jest, bo jako „słoik” mam pod górkę, podlewają mnie fale hejtu. Za Wrocławiem tęsknię ale na razie nie planuję powrotu. Komentowaniem plotek się nie zajmuję – stwierdził.

– Wszystko okaże się we wtorek, nie znamy na razie nazwisk – mówi nam Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Przeniosłem się do Warszawy i ciężko pracuję na utrzymanie. Lekko nie jest, bo jako „słoik” mam pod górkę, podlewają mnie fale hejtu. Za Wrocławiem tęsknię ale na razie nie planuję powrotu. Komentowaniem plotek się nie zajmuję. Miłego dnia.

— Marcin Rosinski (@marcinrosin) August 15, 2019

Radio Wrocław ze wzrostem wpływów i zyskiem

Według sprawozdania złożonego w KRS w ub.r. Radio Wrocław zanotowało wzrost przychodów o 8 proc. do 19,31 mln zł oraz 813,5 tys. zł zysku netto (wobec 671,2 tys. zł straty w 2017 roku).

Wpływy spółki z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwiększyły się w skali roku z 11,2 do 11,99 mln zł, a z reklam – z 4,03 do 4,56 mln zł. Z pozostałych przychodów najmocniej wzrosły te ze sprzedaży usług poza anteną (z 275,2 do 533,2 tys. zł) oraz ze sprzedaży biletów (z 721,1 do 819,8 tys. zł).

Według badania Radio Track w pierwszej połowie br. Radio Wrocław miało 2,8 proc. udziału w rynku słuchalności w tym mieście, wobec 3,9 proc. rok wcześniej.