Outriders oraz dziennikarze z Europy i USA szkolą się w Białowieży z opowiadania dźwiękiem

Dziesięcioro dziennikarzy z Polski, Czech, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA uczestniczy w organizowanych w Białowieży dwudniowych warsztatach w ramach programu Sound Reporting Co-Lab. Ich efektem mają być multimedialne reportaże o wpływie zmian klimatycznych na lasy, bioróżnorodność i lokalne społeczności.

Do Białowieży przyjechali dziennikarze reprezentujący redakcje: Riffreporter (Niemcy), „The Washington Post”/„World Post” (USA), Thomson Reuters Foundation (Wielka Brytania), „De Volkskrant” (Holandia), Czech Radio oraz polskiego serwisu reporterskiego Outriders.

– Szkolimy się pod okiem fachowców z opowiadania historii dźwiękiem. Stawiamy zarówno na tematy, jak i na formę. To na pewno pomoże nam oferować jeszcze ciekawsze historie – mówi Jakub Górnicki, współtwórca Outriders.

Od wczoraj uczestnicy rozmawiają z naukowcami z organizacji Cornell Lab of Ornithology i pracują pod opieką fachowców z amerykańskiej rozgłośni NPR. Zajęcia prowadzi m.in. producent i inżynier dźwięku Bill McQuay, laureat nagrody Grammy. Po zakończeniu warsztatów dziennikarze będą mieli pół roku na opracowanie i opublikowanie multimedialnej opowieści dotyczącej wpływu kornika na ekologiczne, społeczne i przemysłowe systemy na półkuli północnej. Efekty ich pracy zostaną przedstawione na międzynarodowych konferencjach naukowych i dziennikarskich.

Program Sound Reporting Co-Lab został stworzony przez Lookout Station – inicjatywę medialną Europejskiego Instytutu Leśnego, która zajmuje się łączeniem nauki i dziennikarstwa w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.