Towarzystwo Dziennikarskie: TVP ws. Adama Bodnara kontynuuje metody stosowane wobec Pawła Adamowicza

Adam Bodnar z reporterem TVP Info Danielem Machnowskim

Niedawne materiały TVP o Adamie Bodnarze służyły wyłącznie zdyskredytowaniu go jako niewygodnego dla partii rządzącej – uważają członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego. Podczas walnego zgromadzenia wydali oświadczenie w tej sprawie.

Po schwytaniu osoby podejrzanej o zabójstwo dziesięciolatki, Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar wyraził przypuszczenie, że policja użyła niewspółmiernych środków. W odpowiedzi TVP Info i „Wiadomości” codziennie informowały o tym, że syn Bodnara (razem z kolegami) groził nożem swoim rówieśnikom i żądał od nich drobnych kwot pieniężnych, a sprawę po zgłoszeniu policji skierowano do sądu.

W obronie RPO stanęła blogerka Kataryna, zarzucając szefowi TVP.info Samuelowi Pereirze, że krytykuje Bodnara w ramach osobistej zemsty. W odpowiedzi Pereira przypomniał, że fundacja, z którą związana jest Kataryna, wspierała rzecznika w walce o to stanowisko.

W spór wokół krytyki Adama Bodnara przez telewizję publiczną włączyło się Towarzystwo Dziennikarskie. Członkowie organizacji wystosowali oświadczenie w tej sprawie.

– W ostatnich dniach celem kolejnej nagonki TVP stał się Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar oraz jego rodzina. „Wiadomośc” TVP poświęciły mu obszerne materiały, które ilustrowały sugerującymi pytaniami na paskach: „W obronie interesów mordercy?”, „W czyim interesie działa Adam Bodnar?”, „Podwójne standardy rzecznika Bodnara”, „Bodnar broni interesów mordercy dziecka?”. Aby uderzyć w Adama Bodnara nie cofnięto się nawet przed wykorzystaniem informacji dotyczących jego życia prywatnego insynuując, że mają związek z jego oceną traktowania zatrzymanych i podejrzanych przez organy ścigania – stwierdzili dziennikarze zrzeszeni w organizacji.

Ich zdaniem materiały telewizji publicznej o Rzeczniku Praw Obywatelskich służyły „wyłącznie dyskredytacji organu niewygodnego dla partii rządzącej”. – Urzędnik państwowy został zaatakowany za wykonywanie swoich konstytucyjnych obowiązków. Mimo dramatycznego finału kampanii nienawiści rozpętanej przez TVP wobec Pawła Adamowicza kierownictwo państwowej telewizji kontynuuje takie same metody – ocenili.

W obronę Bodnara zaangażowała się także m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wyrażając sprzeciw wobec – jak określono – „politycznej i medialnej nagonki na dr. hab. Adama Bodnara”.