Ostatnio dodane

Dziś poznamy zwycięzców Grand Press Photo 2019

W finale konkursu Grand Press Photo 2019 o nagrody walczy 66 fotografów. Laureatów poznamy dziś na gali finałowej w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Gościem specjalnym będzie Espen Rasmussen – wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi).

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. W tym roku konkurs obchodzi 15-lecie. Tradycyjnie jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tym roku jest to norweski fotoreporter Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures), laureat m.in. trzech nagród World Press Photo i kilku nagród w Pictures of the Year international (POYi).

Oprócz niego w jury zasiadali: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. To nieco mniejsza liczba niż wybrano na posiedzeniu preselekcyjnym – po sprawdzeniu nominowanych zdjęć z ich plikami wyjściowymi okazało się, że w niektórych dokonano obróbki wykraczającej poza dopuszczaną regulaminem. Decyzją jury te zdjęcia zostały zdyskwalifikowane.

Wśród zdjęć pojedynczych nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie fotoreportaży nagrody zostaną przyznane w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka.

Partnerem kategorii Ludzie jest firma Sanofi, partnerem kategorii Kultura i rozrywka – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partner kategorii Życie codzienne, firma Provident Polska, przyzna autorowi wybranego zdjęcia z tej kategorii własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł.

Spośród wszystkich prac finałowych swoją nagrodę – Mecenasa Konkursu – przyzna Fujifilm. Będzie to aparat fotograficzny Fujifilm X-T3 z obiektywem Fujinon XF 18-55
Natomiast główna nagroda Grand Press Photo zostaje przyznana za Zdjęcie Roku. Jego autor otrzyma 10 tys. zł.

Po raz drugi w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland. Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii – pojedynczych i fotoreportaży. W obu grupach zostaną przyznane Nagroda Główna i Wyróżnienie. Partner kategorii – firma Fujifilm – przyzna laureatom Nagród Głównych aparat fotograficzny Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 F2.

Natomiast w piątej edycji konkursu Photo Book oceniano książki fotograficzne, które zostały wydane po raz pierwszy w 2018 roku. W tej kategorii główna nagroda to Photo Book of The Year 2018. Do konkursu zgłoszono 18 książek. Oceniało je jury w składzie: Katarzyna Sagatowska, Anna Sielska, Mateusz Sarełło, Paweł Rubkiewicz. Zwracało uwagę przede wszystkim na poziom fotografii i ich edycję; na spójną, przemyślaną narrację, na projekt graficzny oraz połączenie fotografii i tekstu.

Gala rozpocznie się o godz. 20. Transmisja – za którą odpowiada firma Digital Knowledge Village – prowadzona będzie na facebookowych profilach „Press” i Grand Press Photo oraz na stronie www.grandpressphoto.pl. Po ogłoszeniu wyników na stronie www.grandpressphoto.pl zostaną zaprezentowane wszystkie finałowe fotografie.

W serwisie prasowym, który zostanie uruchomiony zaraz po zakończeniu gali, na stronie www.grandpressphoto.pl/prasa/ znajdą się zdjęcia do wykorzystania w publikacjach dotyczących Grand Press Photo 2019.

Mecenasem konkursu i wystaw jest Fujifilm. Partnerami konkursu i wystaw są: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem konkursu jest hotel Sixty Six. Partnerem konkursu Photo Book 2019 jest Antalis Poland. Partnerami gali są: Digital Knowledge Village, FilmGarden, Jet Line, Reduta Banku Polskiego, Audio Network i Digital Beast. Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i Plastics Group. Patroni medialni: „Digital Camera”, Fotopolis.pl.