Ostatnio dodane

Agora chce sprzedać maszyny z drukarni w Tychach i Pile

Drukarnia Agory w Tychach

Agora zamierza sprzedać maszyny z wygaszanych drukarni w Tychach i Pile – poinformowała podczas ogłaszania wyników finansowych za pierwszy kwartał Agnieszka Sadowska z zarządu spółki.

Agora zakończyła proces zwolnień pracowników drukarni w Tychach i Pile. Działalność drukarni zostanie wygaszona do 30 czerwca. Wcześniej Agora podawała, że planuje zwolnienie do 153 pracowników, głównie w segmencie druk, co stanowi 57 proc. zatrudnionych w tym obszarze.

Decyzję o zamknięciu drukarni Agora tłumaczyła postępującym spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset (używana przy druku gazet, również reklamowych), w której specjalizują się drukarnie grupy.

Działalność drukarni w Tychach i Pile jest wygaszana stopniowo. Dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Nina Graboś informowała, że całość usług poligraficznych grupy zostanie przeniesiona do drukarni w Warszawie.

Jak dowiedział się „Presserwis”, zakupem maszyn z drukarni Agory w Tychach i Pile nie są zainteresowane ZPR Media (wydawca m.in. „Super Expressu”) ani Polska Press (wydawca „Polska The Times” i 20 dzienników regionalnych).

W pierwszym kwartale 2019 roku grupa Agora zanotowała wzrost przychodów, które wyniosły 308,4 mln zł. Wydawca m.in. „Gazety Wyborczej” zakończył jednak pierwszy kwartał ze stratą netto w wysokości 3,4 mln zł. Grupa zanotowała spadek w segmencie druk – przychody ze sprzedaży usług poligraficznych wyniosły 14,3 mln zł i zmniejszyły się o 8,3 proc. w ujęciu rok do roku. Ich udział w strukturze przychodów spadł do 4,5 proc.