Ostatnio dodane

W Polskim Radiu wystartowały warsztaty dla dziennikarzy mobilnych

Trzydziestu dziennikarzy z dziewięciu krajów bierze udział w dwudniowych warsztatach dla dziennikarzy mobilnych, organizowanych w Regionalnym Centrum Szkoleniowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. – To możliwość nabywania bezcennej wiedzy – komentuje Andrzej Rogoyski, prezes publicznego nadawcy.

Warsztaty zaczęły się we wtorek, 14 bm., kończą – w środę. Ich tematem jest dziennikarstwo mobilne i wykorzystanie smartfona jako podstawowego narzędzia w codziennej pracy reportera. – Cieszymy się z możliwości goszczenia szkoleń organizowanych przez EBU. Dla dziennikarzy to możliwość nabywania wiedzy od najlepszych specjalistów w branży – mówi Andrzej Rogoyski.

To pierwsze ze szkoleń odbywających się w centrum szkoleniowym, które zostało uruchomione w styczniu br. – Ułatwi to zdobywanie wiedzy i umiejętności dziennikarzom, a mediom publicznym pozwoli na dalszy rozwój – mówił wówczas Noel Curran z Europejskiej Unii Nadawców.

Nathalie Labourdette, dyrektor EBU Academy, mówi dla Polskiego Radia, że dziennikarstwo mobilne i wykorzystanie smartfona mogą być szczególnie użyteczne przy tworzeniu podcastów (audycji radiowych dostępnych przez internet na żądanie). – To nowa forma słuchania radia, która jest fantastyczna i świetnie działa w wielu krajach. Ale podcast może też zawierać na przykład dołączone filmy czy zdjęcia. Powiedziałabym, że wykorzystanie urządzeń mobilnych i wideo w pełnym świetle ukazuje i rozwija atuty radia, które dzięki temu może być jeszcze bliżej ludzi niż jest teraz – podsumowuje Labourdette.

Wśród prowadzących zajęcia jest m.in. Mark Egan (dziennikarz, producent i trener). Jako szkoleniowiec pracuje m.in. dla BBC, Guardiana czy agend ONZ takich jak UNHCR. W warsztatach biorą udział dziennikarze z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.