W „Faktach” pominięto Konfederację w materiale o komitetach wyborczych, Korwin-Mikke zapowiada pozwanie TVN

W środę w głównym wydaniu „Faktów” TVN w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej o przygotowaniach do eurowyborów na planszy z największymi zarejestrowanymi nie pokazano logo Konfederacji. Politycy ugrupowania zarzucają stacji cenzurę, a Janusz Korwin-Mikke zapowiada pozew.

Plansza znalazła się w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej o końcowym terminie zgłaszania komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaraz przed tą grafiką dziennikarka poinformowała, że zgłoszono 26 komitetów.

– Wśród nich oczywiście najwięksi: PiS i Koalicja Europejska, a także Wiosna, Kukiz ’15 czy Lewica Razem – skomentowała Kolenda-Zaleska. – Ale także wiele małych, czasem egzotycznych komitetów – dodała, po czym pokazano planszę z ośmioma takimi komitetami.

W materiale dziennikarka podała też, że kilka ugrupowań zarejestrowało listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych w kraju. – Dwa główne komitety nie miały z tym problemu, ale tym mniejszym też się to udało – zarówno Wiosna, Lewica, jak i Kukiz ’15 mają listy we wszystkich okręgach – powiedziała.

Pokazano też ujęcia z debaty na Uniwersytecie Warszawskim, w której rozmawiali przedstawiciele sześciu ogólnopolskich komitetów (konfederację reprezentował Krzysztof Bosak), a także Robert Gwiazdowski z Fair Play. W materiale przedstawiono nagrane przy okazji debaty krótkie wypowiedzi Gwiazdowskiego, Konstantego Radziwiłła z PiS, Radosława Sikorskiego z Koalicji Europejskiej i Adriana Zandberga z Lewicy Razem.

Według danych w serwisie internetowym PKW listy wyborcze we wszystkich okręgach zarejestrowały PiS, Koalicja Europejska i Kukiz ’15. Jak na razie w 12 okręgach swoje listy zarejestrowały Wiosna (bez okręgu lubelskiego), Konfederacja (bez warszawskiego) i Lewica Razem (bez podkarpackiego). Przy czym te trzy ugrupowania zapowiadały start we wszystkich okręgach więc możliwe, że w pojedynczych regionach okręgowe komisje wyborcze nie skończyły jeszcze rejestrować ich kandydatów.

Liderzy Konfederacji: to cenzura, będzie pozew

We wtorek wieczorem liderzy Konfederacji skrytykowali pominięcie ich komitetu w materiale Kolendy-Zaleskiej. – Dzisiaj w „Faktach” TVN zostały wymienione wszystkie komitety ogólnopolskie, oczywiście oprócz Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy! Gdyby ktoś wątpił w to, że nas cenzurują – skomentował Jacek Wilk. – Skandal! – podkreślił.

– Dziś ok. 13.00 rozmawiałem po debacie na UW z dziennikarką TVN, która przygotowywała ten materiał. Udzieliłem jej odpowiedzi na pytania po czym zapytałem dlaczego wspierają PiS, przemilczając całkowicie prawicową konkurencję dla obozu władzy. Odpowiedziała że to nie ona decyduje – stwierdził Krzysztof Bosak.

– To jest podstawowa zasada strusia: na widok poważnego zagrożenia struś chowa głowę w piasek i niebezpieczeństwo znika. Z oczu. Ale pozywamy TVN… – zapowiedział Janusz Korwin-Mikke.

Dziś ok. 13.00 rozmawiałem po debacie na UW z dziennikarką TVN, która przygotowywała ten materiał. Udzieliłem jej odpowiedzi na pytania po czym zapytałem dlaczego wspierają PiS, przemilczając całkowicie prawicową konkurencję dla obozu władzy. Odpowiedziała że to nie ona decyduje https://t.co/EhcSc2vqbh

— Krzysztof Bosak 🇵🇱 (@krzysztofbosak) 16 kwietnia 2019

Katarzyna Kolenda-Zaleska zapytana przez nas o brak informacji o Konfederacji w jej materiale i zarzuty polityków tego ugrupowania nie chciała się wypowiadać.

W sondażach PiS przed KE, a Konfederacja przed Lewicą Razem

W środę TVN24.pl podał wyniki nowego sondażu przed wyborami do europarlamentu przeprowadzonego przez Kantar. PiS uzyskał 38 proc. poparcia, Koalicja Europejska – 35 proc., Wiosna – 10 proc., Kukiz ’15 – 6 proc., Konfederacja – 5 proc., a Lewica Razem – 2 proc.

Według zestawienia w serwisie eWybory.eu w prawie wszystkich sondażach partyjnych i przedwyborczych liderem jest PiS, wyprzedzając Koalicję Europejską lub Platformę Obywatelską (tylko w opublikowanym 1 kwietnia sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych KE wyprzedziła PiS).

Natomiast Konfederacja lub Partia Wolność KORWiN notowały zazwyczaj lepsze wyniki niż Lewica Razem. Lewica wyższe poparcie od Konfederacji zanotowała tylko w sondażu Kantar Public opublikowanym 15 kwietnia (4 proc. wobec 2 proc.), a w sondażu Kantara zamieszczonym 12 kwietnia oba ugrupowania miały po 5 proc.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia oglądalność głównego wydania „Faktów” wynosiła 3,24 mln widzów, z czego 2,98 mln w TVN, a 263,6 tys. w TVN24.