Polski reportaż z szansą na European Press Prize 2019

Ogłoszono listę nominowanych do tegorocznych European Press Prize. Ewa Wołkanowska-Kołodziej za reportaż „Więźniowie czwartego piętra” została nominowana jako jedyna dziennikarka z Polski.

Tekst Wołkanowskiej-Kołodziej, opublikowany w „Piśmie. Magazynie opinii” w styczniu 2018 roku, został nominowany w kategorii reportaże. Ponadto nagrody przyznawane są w kategoriach: innowacje, dziennikarstwo śledcze oraz opinie. W tym roku komitet konkursowy nominował 23 materiały autorów pochodzących z 15 krajów. Zwycięzców w czterech kategoriach oraz laureata Nagrody Specjalnej poznamy podczas ceremonii, która odbędzie się 23 maja w siedzibie „Gazety Wyborczej”.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej jest reporterką, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Przeglądzie”, „Wysokich Obcasach” i „Nowej Europie Wschodniej”. Autorka książki „Wilno. Rodzinna historia smaków”. Była czterokrotnie nominowana do nagrody Grand Press (w kategoriach: reportaż, wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne).

European Press Prize to nagroda przyznawana za osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego. Wspierają ją fundacje medialne, m.in. The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation i The Politiken Foundation, a jednym z partnerów nagrody jest Fundacja Agory. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się m.in. Tomasz Lis i Paweł Kapusta. Nagroda przyznawana jest od 2013 roku.