Ostatnio dodane

Radio Katowice w Irlandii

"Schowane w pamięci"

Reportaż Eweliny Kosałki-Passi „Schowane w pamięci” będzie reprezentować Polskę na International Feature Conference w Castlemartyr, Cork w Irlandii.

IFC to coroczne spotkania reportażystów z całego świata. Podczas konferencji prezentowane będą najciekawsze reportaże i tematy z różnych krajów. Tegoroczna konferencja odbędzie się po raz 45. w Castlemartyr w dniach 7 – 11 kwietnia 2019 roku.

To wyróżnienie potwierdza, że reportaż w Radiu Katowice ma się bardzo dobrze – powiedział Piotr Ornowski, prezes Radia Katowice

Reportaż „Schowane w pamięci” to opowieść o tym jak łatwo przychodzi nam wybiórczo traktować historię.

Autorka reportażu przez przypadek trafia na nazwę POLENLAGRY. Krok po  kroku zaczyna odkrywać historię zapomnianych „obozów dla Polaków”, stworzonych w tajemnicy przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Te mikro obozy koncentracyjne były poukrywane w południowej Polsce. Dziennikarce udaje się odnaleźć: Danutę, Jacka i Alfreda, którzy jako kilkuletnie dzieci trafili do „Polenlagrów”. Po 75 latach wracają do miejsc, gdzie byli więzieni jako dzieci.

Co dziś zostało z tych obozów? Co wiemy o historii? Czy browar i sala balowa w miejscu, gdzie byli wiezieni Polacy to dobry pomysł? Dlaczego instytucje, które powinny dbać o pamięć historyczną zupełnie nie interesują się tym tematem?

Audycja powstała w ramach stypendium konkursu dla młodych reportażystów im. Jacka Stwory. Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski, muzykę skomponował Krzysztof Kurek.