Ostatnio dodane

Michał Rachoń odsunięty od prowadzenia „Minęła 20” i „Woronicza 17” w TVP Info

Michał Rachoń

Kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zawiesiło Michała Rachonia w prowadzeniu programów „Minęła 20” i „Woronicza 17” – nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Ma to związek m.in. z pokazaniem w czwartek w „Minęła 20” karykatury Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Rachoń przez dyrekcję Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zawieszony jest od minionego czwartku. Jak już informowaliśmy, w związku z czwartkowym materiałem w „Minęła 20” zawieszony został wydawca tej audycji, czyli Krystian Krawiel.

W związku z zawieszeniem Michała Rachonia wieczorną audycję TVP Info „Minęła 20” będą teraz prowadzić na zmianę inni gospodarze programu, czyli Danuta Holecka, Adrian Klarenbach i Krzysztof Ziemiec.

Z kolei niedzielny magazyn „Woronicza 17” od zeszłego wydania prowadzi Krzysztof Ziemiec i według naszych ustaleń będzie się on pojawiać również w kolejnych wydaniach. Ziemiec, jeden z gospodarzy „Wiadomości”, poprzednio już w swojej karierze prowadził „Woronicza 17” od marca 2015 roku do lutego 2016 roku. W roli gospodarza programu zastąpił go właśnie Michał Rachoń, który do TVP przeszedł w styczniu 2016 roku.

Warto dodać, że zarówno Rachoń, jak i wydawca „Minęła 20” w zeszłym miesiącu stracili ryczałtową część swoich wynagrodzeń za pracę. Ma to związek ze spaleniem przez Wojciecha Cejrowskiego flagi Unii Europejskiej w czasie wywiadu, emitowanego w połowie listopada. Ten fragment został wycięty z rozmowy pokazanej w TVP Info, natomiast Cejrowski opublikował całe nagranie na swoim kanale youtube’owym.

W poniedziałek dyrektor TAI Jarosław Olechowski nie odpowiedział na nasze pytania o zawieszenie Rachonia, nie udało nam się z nim skontaktować telefonicznie.

W czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info bohaterami satyry Barbary Pieli był Jerzy Owsiak. Szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazano w towarzystwie kobiety symbolizującej byłą prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. Razem zbierają dla fundacji pieniądze.

W animacji pokazano to tak, że znaczna część datków jest odkładana na bok i nie trafia na cele WOŚP, tylko do worków przygotowanych przez Hannę Gronkiewicz-Walrz. Owsiak jest nakręcaną figurką powtarzającą tylko „hej, siema” („siema” to charakterystyczne dla Owsiaka powitanie).

Internauci komentujący ten filmik, zwrócili uwagę na jeszcze jeden szczegół – na jednym z banknotów widać gwiazdę Dawida. Niektórzy odbiorcy uważają to za oburzające czy wręcz antysemickie. Część z nich zapowiada skargi do KRRiT oraz instytucji izraelskich działających w Polsce, w tym do ambasady.

Na banknocie 200-złotowym z tego ujęcia jest też wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Taka grafika jest dostępna w serwisie Nonsensopedia.wikia.com.

Barbara Piela przeprosiła, ale nie godzi się z zarzutem antysemityzmu

Co na to autorka animacji, która swoje satyry tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla „Gazety Polskiej”? – Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło) Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam – stwierdziła Barbara Piela w piątek po południu na Twitterze.

Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło) Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam. pic.twitter.com/9CsidVqleV

— Barbara Piela (@baspiela) 11 stycznia 2019

Do sprawy odniósł się Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zapowiadając konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za materiał.

– Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – napisał na Twitterze w piątkowe popołudnie szef TAI.

Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje

— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 11 stycznia 2019

Z kolei w komunikacie prasowym Telewizji Polskiej Olechowski poinformował, że dyrekcja TAI w związku z „rażącymi błędami merytorycznymi” zawiesiła wydawcę „Minęła 20”. – Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę – dodał dyrektor TAI.

Akcja #muremZaRachoniem

Po tym jak w ostatnim wydaniu „Woronicza 17” zabrakło dziennikarza Michała Rachonia, w sieci pojawił się hasztag jego zwolenników #muremZaRachoniem, którzy stawali w jego obronie i wzywali do bojkotu Telewizji Polskiej, jeśli nadawca „nie przywróci” go do pracy.

O nieobecność dziennikarza w „Woronicza 17” pytali m.in. niektórzy publicyści.

Owsiak zrezygnował z funkcji szefa WOŚP po ataku nożownika na Adamowicza

W niedzielę tuż po godz. 20.00 w Gdańsku podczas trwania tzw. światełka do nieba miał miejsce atak 27-letniego nożownika (który 5,5 roku spędził w więzieniu za napady na SKOK-i i bank; na wolność wyszedł w grudniu ub.r.) na Pawła Adamowicza, prezydenta tego miasta. W poniedziałek w godzinach wczesnopopołudniowych została podana informacja o śmierci polityka.

Krótko po tym fakcie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jerzego Owsiaka, który postanowił zrezygnować z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uzasadnił to kierowanymi wobec niego groźbami i mową nienawiści. Wspomniał przy tym o animacji pokazanej w „Minęła 20” w TVP Info. – Nie poddajemy się, fundacja się nie podda. Ale jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną. Pani Barbara Piela, uraziła mnie pani bardzo, poczułem się istotnie jak w Auschwitz. Pani to zrobiła – mówił na konferencji.

Jerzy Owsiak kontra Telewizja Polska

W trakcie finału WOŚP w styczniu 2017 roku i zaraz po nim wielu dziennikarzy zwróciło uwagę, że w kanałach TVP pojawiło się bardzo mało informacji o tym. W czerwcu 2017 roku Jerzy Owsiak zarzucił Telewizji Polskiej, że nie relacjonuje kolejnych działań Fundacji WOŚP. Zapowiedział, że zawiadomi o tym Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. – Panie Kurski, jest pan oszustem medialnym i w sposób karygodny dysponuje Pan moimi pieniędzmi na TVP – napisał do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Kiedy w grudniu 2017 roku KRRiT nałożyła na TVN 1,48 mln zł kary (uchyliła ją miesiąc później), Jerzy Owsiak poinformował, że składa skargę na brak informacji w TVP o finale WOŚP, Przystanku Woodstock i innych inicjatywach Fundacji WOŚP.

Owsiak przypominał że art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji mówi, iż publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. – Stoję na stanowisku, iż informowanie społeczeństwa przez nadawcę publicznego jakim jest Telewizja Polska S.A. o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym w szczególności o Finale WOŚP jest realizacją misji publicznej, co stanowi w świetle przepisów powyższej ustawy obowiązek publicznej telewizji – stwierdził Owsiak.

W styczniu ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski ocenił, że Telewizja Polska nie naruszyła przepisów, nie relacjonując rok wcześniej finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę – zapowiedział Jerzy Owsiak.

Finał WOŚP odbył się w niedzielę

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w zeszłą niedzielę. Od jesieni 2016 roku głównym partnerem telewizyjnym Fundacji WOŚP jest Grupa TVN, obszernie relacjonuje zarówno finały WOŚP, jak też Pol’and’Rock Festival (do 2017 roku działającego jako Przystanek Woodstock).

W niedzielę relacje z finału WOŚP były pokazywane m.in. w TVN, TVN24 i TTV.

Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W całej Polsce i w kilkudziesięciu miejscach na świecie kwestowało 120 tys. wolontariuszy. Zebrane przez nich pieniądze rozliczane były w około 1700 sztabach.