Ostatnio dodane

Komentarze i reakcje dziennikarzy po ataku na prezydenta Gdańska

Konrad Piasecki, Jarosław Kurski, Marek Twaróg i Bogusław Chrabota

Szefowie redakcji „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” uznali atak nożownika na Pawła Adamowicza za zbrodnię polityczną. Konrad Piasecki z TVN 24 zaapelował, aby „nie szukać polityki” w tym wydarzeniu. Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego” podsumował: „O mowie nienawiści wiemy wszystko, ale nic z tym nie robimy”.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Adamowicz trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jego stan był bardzo ciężki, zmarł w poniedziałek po południu.

„Za brutalnym czynem psychopaty stoi polska psychoza polityczna. Rzeki negatywnych emocji wylewanych przeciw sobie przez głównych aktorów polskiej sceny politycznej, nienawiść i szyderstwa wobec siebie PiS-owskich i opozycyjnych harcowników, narracja medialna nie tylko w pełnych zwierzęcej nienawiści i kłamstw postach na platformach społecznościowych, ale również w skrajnie spolityzowanych kanałach telewizyjnych” – napisał w komentarzu Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

#Chrabota: Atak na #Adamowicz.a to próba politycznego zabójstwa https://t.co/0lgRWNWYbO

— Rzeczpospolita (@rzeczpospolita) 13 stycznia 2019

Wydarzenie skomentował też Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Ocenił, że „doszło do politycznej zbrodni, do wyrachowanej i zaplanowanej próby zabójstwa polityka wybranego w powszechnych wyborach, polityka z niedawno odnowionym wielkim demokratycznym i politycznym mandatem”.

Kurski podkreślił, że „to władza ma monopol na media publiczne, w których wobec WOŚP i Pawła Adamowicza w szczególności i osobiście od lat trwa kampania oskarżeń, oszczerstw i pomówień, przy znaczącym niestety milczeniu większości polskiego Kościoła”.

Nazwijmy rzeczy po imieniu. Wczoraj w Gdańsku doszło do politycznej zbrodni, do wyrachowanej i zaplanowanej próby zabójstwa polityka wybranego w powszechnych wyborach, polityka o niedawno odnowionym wielkim demokratycznym i politycznym mandacie. https://t.co/eAhNJIZbny

— Jarosław Kurski (@JaroslawKurski) 14 stycznia 2019

Dziennikarze i internauci głównie krytycznie odnieśli się do komentarzy Chraboty i Kurskiego. Wojciech Krzyżaniak z wTelewizji.pl napisał: „Jarku, błagam. Jesteś dziennikarzem, redaktorem. Naprawdę mądre jest stawianie takich tez? Naprawdę czasami lepiej na kilka chwil wstrzymać się i pomyśleć”.

Jarku, błagam. Jesteś dziennikarzem, redaktorem. Naprawdę mądre jest stawianie takich tez? Naprawdę czasami lepiej na kilka chwil wstrzymać się i pomyśleć. „Wczoraj w Gdańsku doszło do politycznej zbrodni, do wyrachowanej i zaplanowanej próby zabójstwa”

— WKrzyzaniak wTelewizjiPL (@wkrzyzaniak) 14 stycznia 2019

Publicysta Rafał A. Ziemkiewicz określił Kurskiego jako „redaktora podupadającej gazety”, który  „jest hieną z wyrachowaniem zarabiającą na nieszczęściu”.

Nazwijmy rzeczy po imieniu: redaktor podupadającej gazety jest hieną z wyrachowaniem zarabiającą na nieszczęściu https://t.co/IjBbnV3yVt

— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) 14 stycznia 2019

Marcin Makowski z „Tygodnika do Rzeczy” i Wp.pl podkreślił: „Człowiek walczy jeszcze o życie, zamachowcem był zaburzony, wielokrotny kryminalista, który w więzieniu wg relacji innych osadzonych przeszedł załamanie nerwowe. No ale zróbmy z tego kilka godzin później „zbrodnię polityczną”. Bardzo odpowiedzialne.

Człowiek walczy jeszcze o życie, zamachowcem był zaburzony, wielokrotny kryminalista, który w więzieniu wg relacji innych osadzonych przeszedł załamanie nerwowe. No ale zróbmy z tego kilka godzin później „zbrodnie polityczną”. Bardzo odpowiedzialne. https://t.co/vuC6mdoh7Q

— Marcin Makowski (@makowski_m) 14 stycznia 2019

Dziennikarz TVN 24 Konrad Piasecki zaapelował na Twitterze: „Gdy niewiele wiadomo o tle, motywach, zdrowiu psychicznym napastnika warto jednak posługiwać się wyłącznie faktami. Albo milczeć. Nie rzucać oskarżeń. Nie szukać polityki. Myśleć o tym, by wszystko skończyło dobrze, a gdy ktoś potrafi – to się pomodlić” – napisał Piasecki.

Gdy niewiele wiadomo o tle, motywach, zdrowiu psychicznym napastnika warto jednak posługiwać się wyłącznie faktami. Albo milczeć. Nie rzucać oskarżeń. Nie szukać polityki. Myśleć o tym, by wszystko skończyło dobrze, a gdy ktoś potrafi – to się pomodlić.

— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) 13 stycznia 2019

Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, opublikował na Facebooku komentarz wideo. „O mowie nienawiści wiemy wszystko, ale nic z tym nie robimy” – podsumował.