Trzech kandydatów na stanowisko członka zarządu PAP, w czwartek RMN wybierze też prezesa Radia Poznań

Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka w Sejmie

W najbliższy czwartek Rada Mediów Narodowych na posiedzeniu zajmie się wyborem prezesa Radia Poznań i członka zarządu PAP. Nie będzie konkursu na to drugie stanowisko. Kandydatami na nie są Jarosław Szczepański, Łukasz Świerżewski oraz Marcin Zarzecki – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Rada Mediów Narodowych jako organ, który zajmuje się powoływaniem, odwoływaniem i opiniowaniem władz spółek mediów publicznych oraz rad programowych, wyjątkowo w czwartek (zwykle posiedzenie odbywa się raz na miesiąc, a ostatnie było 26 września) zajmie się wyborem nowego członka zarządu Polskiej Agencji Prasowej, który będzie kierował spółką wspólnie z jej prezesem Wojciechem Surmaczem.

W miniony piątek informowaliśmy jako pierwsi, że członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej Tomasz Przybek zrezygnował ze stanowiska. Mailowo pożegnał się z pracownikami PAP, dziękując im za współpracę i pomoc. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Przybek powiedział, że odchodzi z kierownictwa PAP z przyczyn osobistych. Dodał, że na razie robi sobie przerwę w aktywności zawodowej.

Jak udało nam się dowiedzieć, do środy członkowie Rady mogli zgłaszać swoje kandydatury na to stanowisko. Nie będzie konkursu w sensie ścisłym, inaczej niż do tej pory kiedy kandydaci wysyłali aplikacje do RMN i byli następnie przesłuchiwani na posiedzeniu Rady (zwykle przedstawiali swoją wizję kierowania spółką mediów publicznych).

Kandydaci mogli w tym przypadku zgłaszać się do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego lub któregoś ze członków, a ci mogli zgłosić ich kandydaturę na posiedzeniu. Złożenie aplikacji nie jest jednak równoznaczne z rozpatrzeniem jej przez Radę.

Dotarliśmy natomiast do informacji, z której wynika, że kandydatami, którzy pojawią się w czwartek na posiedzeniu RMN, będą Jarosław Szczepański, Łukasz Świerżewski oraz Marcin Zarzecki. Szczepański to właściciel firmy konsultingowej, wcześniej pracował m.in. jako dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu RP w latach 2007-2008, doradca ówczesnego wicemarszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz wicedyrektor biura prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Łukasz Świerżewski jest obecnie dyrektorem biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów, a Marcin Zarzecki to prodziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kandydaturę Jarosława Szczepańskiego zgłosił członek RMN i były prezes TVP Juliusz Braun. Zaznaczył przy tym, że uważa, iż obsada stanowisk w organach mediów publicznych i PAP powinna odbywać się w trybie otwartych konkursów.

Nie będzie konkursu ani na wiceszefa PAP ani na prezesa Radia Poznań

Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przed kilkoma dniami powiedział, że mechanizm braku konkursu na stanowisko w spółce władz mediów publicznych będzie dotyczył także wyboru prezesa Polskiego Radia (posiedzenie w tej sprawie ma odbyć się pod koniec października).

– W momencie, kiedy będziemy mieli decydować o tym, kto zostanie stałym prezesem zarządu Polskiego Radia, każdy członek Rady Mediów Narodowych będzie mógł zgłosić kandydatów do tej funkcji. Kandydaci będą zaproszeni do nas na rozmowę i będzie coś w rodzaju konkursu ofert, a nie konkursu w sensie ścisłym, jak było poprzednio – tłumaczył Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Jak już pisaliśmy przed kilkoma tygodniami, wniosek o ogłoszenie konkursu na stanowisko prezesa Polskiego Radia również składał Juliusz Braun. Chciał, by na posiedzeniu RMN w zeszłym tygodniu ustalono zasady przeprowadzenia konkursu i procedury wyboru osoby na to stanowisko. Wniosek w tej sprawie wpłynął najpierw do przewodniczącego RMN, Krzysztofa Czabańskiego, ale już przed posiedzeniem w rozmowie z Wirtualnemedia.pl szef Rady powiedział nam, że „wniosek zostanie przedstawiony na początku posiedzenia i Rada zdecyduje, czy chce poszerzyć porządek obrad”, natomiast według niego, „konkurs nie jest potrzebny, a wystarczy jedynie mechanizm zgłaszania kandydatur przez członków Rady i to byłoby to coś w rodzaju konkursu ofert”.

Ostatecznie wniosek złożony przez Juliusza Brauna przepadł, ponieważ przeciw zagłosowało trzech członków z PiS. Mimo że zarówno prezesi Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, jak i Polskiej Agencji Prasowej do tej pory byli wyłaniani w drodze konkursu, to wygląda na to, że w ten sposób nie będzie wybrany ani nowy prezes publicznej rozgłośni, ani członek zarządu PAP.

Wybór prezesa Radia Poznań

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Mediów Narodowych wysłuchano trzech kandydatów na stanowisko szefa Radia Poznań. To Piotr Bernatowicz, Maciej Mazurek oraz Przemysław Terlecki. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zdecydował jednak o odłożeniu decyzji o wyborze prezesa Radia Poznań na kolejne spotkanie, tj. to odbywające się w najbliższy czwartek.

– Wysłuchaliśmy kandydatów, było dużo pytań, dyskusji, wyjaśnień. Zostały zaprezentowane bardzo ciekawe wizje przez każdego z rozmówców, a samą decyzję o wyborze podejmiemy na kolejnym posiedzeniu. Przepytywaliśmy kandydatów, przemyślimy to, czego wysłuchaliśmy i podejmiemy decyzję – powiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Od lipca br. po odejściu dotychczasowego prezesa regionalnej rozgłośni Filipa Rdesińskiego (został prezesem Polskiej Fundacji Narodowej) nie wybrano nowego szefa radia. Tymczasowo tę funkcję pełni prokurent poznańskiego oddziału – Witold Gładkij.

Przemysław Terlecki to szef firmy PR-owej, a niegdyś dziennikarz Radia Merkury i szef programu informacyjnego TVP „Teleskop”; Piotr Bernatowicz – obecnie publicysta Radia Poznań oraz TVP Poznań oraz Maciej Mazurek – były dziennikarz TVP Poznań.

Według badania Radio Track od marca do sierpnia br. Radio Poznań miało 5 proc. udziału w rynku słuchalności w Poznaniu.

Tomasz Przybek zrezygnował ze stanowiska członka zarządu PAP

Tomasz Przybek został powołany na stanowisko członka zarządu Polskiej Agencji Prasowej 4 stycznia br. przez Radę Mediów Narodowych. Wybrano go w konkursie, w efekcie którego prezesem spółki został Wojciech Surmacz. Od lipca 2016 roku Przybek był prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, a wcześniej prezesem zarządu Fratrii.

W składzie RMN, powołanym w połowie 2016 roku, oprócz Krzysztofa Czabańskiego zasiadają Joanna Lichocka (z ramienia PiS), Elżbieta Kruk (PiS), Juliusz Braun (PO) oraz Grzegorz Podżorny (z Kukiz’15).