Po ocenzurowaniu przez TVP Kultura Smarzowskiego krytyk odchodzi

Wojciech Smarzowski

Krytyk filmowy Michał Oleszczyk zrezygnował z prowadzenia cyklu „Wieczór kinomana” w TVP Kultura. To sprzeciw wobec ocenzurowania wypowiedzi reżysera filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej w TVP Kultura gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzień po zakończeniu festiwalu w Gdyni Michał Oleszczyk przekazał mailowo swoją rezygnację z prowadzenia „Wieczoru kinomana” dyrektor TVP Kultura Barbarze Schabowskiej. „Jako powód podałem mój sprzeciw wobec ocenzurowania wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej na antenie TVP Kultura gali zamknięcia festiwalu. To mój jedyny komentarz w tej sprawie. Jest ona dla mnie zamknięta” – przekazał nam Oleszczyk.

W piątek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Piotr Zaremba napisał, że kilku kry­tyków filmowych zrezygnowało z bliższej współpracy z TVP Kultura, a Michał Oleszczyk z prowadzenia „Wieczoru kinomana”. „Nie wiadomo też, czy sfery artystyczne nie zareagują bojkotem tej stacji, do tej pory za­chowującej pluralistyczny charakter, zawsze otwartej na debaty o kulturze w jak najszer­szym gronie” – napisał Zaremba w tekście „Czyje jest polskie kino?”.

Z dyrektor TVP Kultura Barbarą Schabowską nie udało nam się skontaktować.

Michał Oleszczyk w sierpniu 2017 roku został zastępcą dyrektora ds. repertuaru filmowego TVP 1, gdzie pracował miesiąc. W latach 2013-2017 był dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni. W sierpniu 2016 roku wdał się w publiczny spór z ministrem kultury Piotrem Glińskim na temat niedopuszczenia do konkursu filmu „Historia Roja”. Gliński dowodził, że to decyzja o „charakterze ideologicznym”. W lutym 2017 roku Oleszczyk stracił stanowisko. Wcześniej, w latach 2011-2013, przygotowywał program festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.