Nie żyje krytyk teatralny Henryk Bieniewski

Henryk Bieniewski

W wieku 93 lat zmarł w Warszawie Henryk Bieniewski, nestor polskich krytyków teatralnych, powstaniec warszawski, jeden z twórców świetności polskiego Teatru Telewizji oraz redaktor naczelny dwutygodnika „Teatr”.

O śmierci Bieniewskiego poinformowała we wtorek na swojej stronie polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT), którego zmarły był honorowym członkiem.

Henryk Bieniewski brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie był korektorem w „Expresie Poznańskim”, pracował w Wojewódzkim Urzędzie Kontroli Prasy. W latach 1953-63 pracował w Redakcji Polskiej Literatury Współczesnej w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Od 1968 do 1975 r. kierował Naczelną Redakcją Programów Teatralnych w Komitecie ds. Radia i Telewizji, angażaując się w rozwój Teatru Telewizji.

W latach 1975-81 był redaktorem naczelnym dwutygodnika „Teatr”, od 1985 do 1988 r komentatorem teatralnym IV Programu Polskiego Radia, autorem m.in. cyklu felietonów pt. „Fotel w czwartym rzędzie”. Był członkiem Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Jego pogrzeb odbędzie się 1 października.