Jerzy Owsiak: Trójka milczała na temat Pol’and’Rock Festiwal

Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak zarzucił Programowi III Polskiego Radia, że rozgłośnia przemilczała Pol’and’Rock Festival, organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Kostrzynie nad Odrą.

Jerzy Owsiak na Facebooku opisał, jak wracając 1994 roku z amerykańskiego Woodstocka wpadł na pomysł zorganizowania takiego festiwalu w Polsce. Pracował wtedy w radiowej Trójce, w której prowadził audycję „Magazyn Brum”.

„Z ogromną dumą prosto z amerykańskiego, woodstockowego pola nadawałem korespondencję na żywo z budki telefonicznej zainstalowanej na festiwalu. Pocztą polową wysłałem także do Trójki kartkę, a radiowo było się czym cieszyć, bo dzięki temu radio miało na miejscu swojego korespondenta, który na żywo nadawał newsy opowiadające o kultowym przecież wydarzeniu” – napisał Jerzy Owsiak na Facebooku. „24 lata temu było siermiężnie, momentami strasznie i prymitywnie, ale z ogromnym zapałem i wiarą w pomysł ruszyliśmy do jego realizacji. Później przez wiele, wiele lat przesyłałem z Przystanków Woodstock korespondencję na żywo do Programu Trzeciego Polskiego Radia, dopóki jej dziennikarze festiwalem się interesowali” – czytamy w jego wpisie.

Z Trójki odszedł jak przyszła tzw. dobra zmiana. „Uczyniłem tak, gdyż na moich oczach dokonywano okrutnych i nie do zniesienia przetasowań w trójkowym zespole” – wyjaśnił. „Z radia wyleciały także inne festiwale, jak np. Open’er” – dodał.

Jerzy Owsiak napisał, że ostatnio „nasze powroty z kolejnej edycji Festiwalu, czy chociażby następny dzień po Finale WOŚP, są kompletnie przez Trójkę przemilczane”.

Zwrócił uwagę, że imprezę, na którą przybyło 600-700 tys. osób, relacjonowało wielu dziennikarzy. „I na tym tle mieliśmy milczącą Trójkę, w której i Finał, i ten Festiwal został stworzony. Po prostu czuję żal, że tak okropnie i nieprofesjonalnie Rozgłośnia Polskiego Radia wycofała się ze wsparcia stworzonych u siebie wydarzeń” – skomentował szef WOŚP.

Do wpisu Jerzego Owsiaka odniósł się dziennikarz radiowej Trójki Krystian Hanke. „Pewnie nie słuchasz porannej audycji Zapraszamy do Trójki, ale w Muzycznym Rozkładzie Jazdy pon – czw o 8.40, zapowiadalem od wiosny wielokrotnie PolAndRock informując kto wystąpi. Przy każdym kolejnym dużym artyście” – napisał Hanke.

„Już tego samego dnia, gdy zaczął się festiwal zauważyłam, że trójka milczy na ten temat. Było to b. wymowne i zastanawiające”, „Na własne uszy słyszałam nazwę festiwalu, gdy red. Mann tłumaczył nieobecność p. Bukartyka, który wiadomo gdzie był i co robił. Co nie zmienia faktu, że brak informacji o tak ważnych eventach wręcz razi nierzetelnością dziennikarską (w mojej opinii rzecz jasna)”, „Też zwróciłam uwagę na milczenie trójki w kwestii Pol’and’Rock Festiwalu, ale jeden ze słuchaczy twierdzi, że Pan Wojtek Mann w piątek rano coś napomknął i coś zagrał…” – komentowali wpis Jerzego Owsiaka internauci.

„Moim zdaniem – jeśli ktokolwiek z »trójkowych« dziennikarzy zajmujących się kulturą czy muzyką, ma jeszcze w sobie choć ciutkę poczucia profesjonalizmu i przesłania związanego z zawodem dziennikarza radiowego, powinien po prostu zamknąć za sobą drzwi i póki Program Trzeci Polskiego Radia w taki sposób realizuje swoją misję, dać sobie z Trójką spokój” – stwierdził Jerzy Owsiak.