Ostatnio dodane

Juliusz Braun proponuje konkurs na prezesa Radia Poznań

Juliusz Braun

Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych zaproponował przeprowadzenie konkursu na stanowisko prezesa publicznego Radia Poznań. Napisał w tej sprawie do pozostałych członków Rady, ale nie spodziewa się, żeby propozycja zyskała większość.

„W niedawnym liście związanym z sytuacją w Instytucie Teatralnym, minister kultury, wicepremier Piotr Gliński stwierdził, iż konkurs »jest to najlepsza forma wyłaniania kandydata na dyrektora publicznej instytucji, rekomendowana w państwie prawa«” – napisał Juliusz Braun. „Zwracam na to uwagę w nadziei, że pan przewodniczący Krzysztof Czabański weźmie pod uwagę stanowisko prof. Piotra Glińskiego, który pełni również funkcję walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółkach medialnych, ustalając procedurę powołania prezesa zarządu Radia Poznań, a także przy kolejnych decyzjach personalnych Rady Mediów Narodowych” – napisał Braun.

– O Radiu Poznań będziemy rozmawiać na posiedzeniu RMN. Proszę wybaczyć, ale pośrednictwo mediów nie jest tu potrzebne – ucina Krzysztof Czabański pytany, jak odpowie na tę propozycję.

– Akurat wpadł mi taki cytat wicepremiera Glińskiego. Ale nie sądzę, żeby to się miało udać – mówi Juliusz Braun (rekomendowany do RMN przez PO). W pięcioosobowej Radzie trzech członków to posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej np. Grzegorz Podżorny (w Radzie z rekomendacji Kukiz’15) proponował konkurs na prezesa Polskiej Agencji Prasowej (nie doszło do niego). RMN organizowała konkursy na prezesa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W połowie lipca ze stanowiska prezesa Radia Poznań zrezygnował Filip Rdesiński (został prezesem Polskiej Fundacji Narodowej). Czasowo rozgłośnią kieruje prokurent Witold Gładkij.

Poznańska „Gazeta Wyborcza” wśród potencjalnych następców Rdesińskiego wymieniła, obok Gładkija, także Piotra Bernatowicza (publicysta Radia Poznań i TVP Poznań), Jolantę Hajdasz (dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, w przeszłości dyrektor TVP Poznań), Macieja Mazurka (były dziennikarz TVP Poznań) i Przemysława Terleckiego (były dziennikarz TVP Poznań i Radia Merkury, szef firmy Face Media).