Przeszukanie w mieszkaniu dyrektora niezależnej białoruskiej agencji Belapan

W mieszkaniu dyrektora niezależnej agencji informacyjnej Belapan Alesia Lipaja trwa przeszukanie – poinformowało w czwartek rano Centrum Praw Człowieka Wiasna. Jego działacze dyżurują przed domem dziennikarza.

„Przeszukanie w mieszkaniu Alesia Lipaja zaczęło się w godzinach porannych i jeszcze się nie zakończyło. Lipaj jest w środku z funkcjonariuszami” – powiedział PAP Walancin Stefanowicz z Centrum Praw Człowieka Wiasna, który wraz z kierującym tą organizacją Alesiem Bialackim i przedstawicielami niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) od kilku godzin znajduje się przed domem Lipaja.

Przeszukanie prowadzą funkcjonariusze Departamentu Śledztw Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej i jest ono związane ze wszczętą sprawą karną.

„Nie znamy na razie szczegółów tej sytuacji, nie wiemy, o jaką sprawę chodzi” – powiedział Stefanowicz. Dodał jednak, że „same nasuwają się analogie” ze sprawą Bialackiego z 2011 r. „Tamta sprawa też zaczęła się od przeszukania policji finansowej” – powiedział.

W 2011 Bialackiemu, znanemu działaczowi praw człowieka postawiono zarzut niepłacenia podatków od ukrywanych na zagranicznych kontach dochodów, a następnie został on skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności. Bialacki został uznany za więźnia politycznego.

Aleś Lipaj jest założycielem i dyrektorem niezależnej agencji informacyjnej Belapan, która działa od 1991 r. Jest również właścicielem gazety internetowej Biełorusskije Nowosti (Naviny.by), będącej ważnym i rzetelnym ogólnodostępnym źródłem informacji o sytuacji na Białorusi.