Jan Maria Jackowski z PiS ws. jego nagich zdjęć w „Super Expressie” zawiadomi prokuraturę i złoży pozew

Na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu” (Grupa ZPR Media) zamieszczono zdjęcie senatora PiS Jana Marii Jackowskiego stojącego nago na plaży. – Gazeta dopuściła się ciężkiego naruszenia moich dóbr osobistych, a także najbardziej podstawowych zasad etyki dziennikarskiej – ocenił Jackowski i zapowiedział, że w sprawie publikacji zawiadomi prokuraturę i złoży pozew cywilny.

W tekście towarzyszącym nagim zdjęciom Jana Marii Jackowskiego w „Super Expressie” zaznaczono, że zrobiono je w minioną sobotę nad Morze Bałtyckim. Na fotografiach zamazano intymne części ciała polityka. W tekście pochwalono go, że w wieku 60 lat utrzymuje dobrą formę.

W poniedziałek po południu Jan Maria Jackowski wydał oświadczenie, w którym skrytykował publikację tych fotografii. – Wspomniana gazeta dopuściła się ciężkiego naruszenia moich dóbr osobistych, a także najbardziej podstawowych zasad etyki dziennikarskiej. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek powód usprawiedliwiający publikowanie zdjęć z sytuacji absolutnie prywatnej – stwierdził senator PiS.

– Niezależnie od wykonywanego zawodu, każdy z nas ma prawo do prywatności i niezakłóconego wypoczynku – bez kamer i aparatów. Zdjęcia zostały wykonane podczas mojego czasu wolnego, a nie w trakcie wykonywania przeze mnie jakichkolwiek obowiązków zawodowych. Nie sposób uznać, iż każdy polityk jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu osobą publiczną – dodał Jackowski. Według niego wskutek publikacji doznał krzywd. – Ja oraz moja rodzina w ciągu kilku godzin staliśmy się obiektem nienawistnych komentarzy i wiadomości – opisał.

– Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że nie jest to pierwsza publikacja tego typu, opublikowana przez to medium. Najwidoczniej jest to standard postępowania, mający na celu poszerzenie kręgu odbiorców i zwiększenie swoich przychodów. Natomiast tego typu zachowanie może wypełniać znamiona przestępstwa opisanego w art. 191a kodeksu karnego, a także naruszać moją godność oraz prawo do prywatności – stwierdził senator PiS.

Przywołany artykuł 191a Kodeksu karnego stanowi, że „kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przepisach zaznaczono, że w takich przypadkach ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jan Maria Jackowski zapowiedział, że w najbliższym czasie złoży zawiadomienie do prokuratury i skieruje pozew cywilny dotyczący publikacji „Super Expressu. – Również po to, aby taka sytuacja nie powtórzyła się po raz kolejny – zaznaczył.

„Super Express” od czasu do czasu, zwłaszcza latem, publikuje zrobione ukradkiem zdjęcia z wakacji znanych osób, również polityków. W wakacje ub.r. na pierwszej stronie dziennika zamieszczono takie fotografie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Z kolei w lipcu 2015 roku tabloid na pierwszej stronie opublikował nagie zdjęcie Moniki Jaruzelskiej.