Ostatnio dodane

73. urodziny Dziennika Zachodniego: Dla Was zmieniamy internet na plus

Dziś Dziennik Zachodni świętuje 73 urodziny. Od lat jesteśmy z Wami już nie tylko na papierze, ale również na ekranach Waszych komputerów, tabletów i smartfonów. Każdego dnia szukamy nowych rozwiązań, aby informacje w internecie były dla Was bardziej interesujące. Nasze reportaże interaktywne, ramówka wideo, wydanie Plus, to kamienie milowe w polskim internecie. Z okazji urodzin zapraszamy Was w wirtualną podróż z DZ.

Pomysł na reportaże interaktywne, których Dziennik Zachodni stał się pionierem, pojawił się na początku 2014 roku. 24 stycznia na naszej stronie www.dziennikzachodni.pl ukazał się pierwszy z całej serii reportaż „Grawerowanie bez tajemnic. Praca grawera od kuchni” Była to absolutna nowość.

Kunszt i pasja grawera Michała Nowakowskiego z Dąbrowy Górniczej okazały się idealnym tematem do przedstawienia w nowej formie. Zdjęcia, filmy, dźwięki i tekst jeszcze nigdy ze sobą tak nie współgrały, zabierając czytelnika/widza w świat piękna i precyzji.

Po przetarciu szlaków, nasi reporterzy, Katarzyna Kapusta i Karol Gruszka, odpowiedzialni za reportaż „Grawerowanie bez tajemnic”, stworzyli kolejny obraz interaktywny o zespole „Kruk”. Tym razem ich wysiłek został zauważony na konferencji Photo-ex organizowanej przez Magnum Foundation w Nowym Jorku. Podczas tej światowej imprezy platforma Creatavist zaprezentowała 14 projektów, które, jak stwierdziła, są przyszłością edytorską mediów. Wśród nich było właśnie dzieło reporterów DZ.

Kolejne ważne projekty powstałe w redakcji internetowej Dziennika Zachodniego to m.in. historyczne reportaże interaktywne: „Sybiracy – Wspomnienia z zesłania” Karola Gruszki i Marcina Nowaka oraz „Złamany trójkąt: Wielka Wojna Imperiów” Tomasza Borówki.

Ale praca w Dzienniku Zachodnim to rozwój, dlatego po serii reportaży interaktywnych z wykorzystaniem narzędzia Creativist, przyszedł czas na zmiany. Nowe narzędzia pozwoliły jeszcze lepiej wykorzystać zdjęcia i wideo z liczącego przecież już 73 lata archiwum DZ.

Jednym z pierwszych reportaży, przy którego produkcji wykorzystano potencjał najbardziej zaawansowanych narzędzi internetowych były „Pokłady Pamięci”. Interaktywne filmy, multimedia, niezwykła forma i ciekawa historia. To wszystko złożyło się się na jeden z pierwszych tak obszernych interaktywnych filmów dokumentalnych (web doc) w Polsce.

Interaktywny reportaż „Pokłady pamięci”, poświęcony jest blisko 100-letniej historii nieistniejącej już katowickiej kopalni „Gottwald”. Narratorami reportażu Marii Zawały i Karola Gruszki są emerytowani górnicy. Autorzy spędzili kilkadziesiąt godzin, rozmawiając z nimi oraz mieszkańcami dzielnicy Dąb, historykami, oraz proboszczem miejscowej parafii. Efektem tego są 24 filmowe opowieści.

Dzięki zaangażowaniu dziennikarzy DZ, udało się stworzyć kolejne opowieści, m.in. tę, która przypomniała nam o największym naturalnym kataklizmie, który spustoszył południe kraju w lipcu 1997 roku. Rok temu minęło 20 lat od Powodzi Tysiąclecia.

W formie dokumentu multimedialnego upamiętnienia doczekało się również inne tragiczne wydarzenie. 26 sierpnia 1992 roku o godzinie 13.50 w nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar lasu w Polsce i Europie po II wojnie światowej. 25 lat później w naszej redakcji powstał przejmujący obraz ku pamięci ofiar i bohaterów tamtych dni.

Ale w Dzienniku Zachodnim od dawna nie ograniczamy się tylko do spoglądania na wydarzenia z naszego regionu, ale sięgamy dalej. Przykładem tego jest fotoreportaż multimedialny z Kuby.

Na filmach i zdjęciach możecie zobaczyć codzienne życie mieszkańców tej karaibskiej wyspy. To tylko niektóre z reportaży, które powstały w redakcji Dziennika Zachodniego.

Strona Dziennikzachodni.pl to od dawna coś więcej niż Wasz ulubiony dziennik w internecie. Teraz, obok zawsze aktualnych informacji, angażujących reportaży czy wyjątkowych galerii zdjęć, znajdziecie u nas autorskie programy wideo naszych dziennikarzy. Oryginalna forma i nietuzinkowe podejście sprawiły, że ramówka DZ ma kolejnych fanów.

Redaktor Katarzyna Kapusta przystawi pieczątkę „Tu byłam” wszędzie tam, gdzie dotrze ze swoją reporterską kamerą. Była już m.in strażakiem, aktorem, bokserem. W najnowszym odcinku podgląda jak uwarzyć piwo.

Jacek Drost, Łukasz Klimaniec i Andrzej Drobik w programie „Kocham Beskidy, bo…” pokazują Wam z bliska Beskidy i wszystkie ich atuty. Ciekawostki, legendy, historie ludzi gór. To wszystko co piątek na Dziennikzachodni.pl

Arek Gola w cyklu „Dobry kadr”, zabiera Was w podróż po świecie dobrej fotografii. Co dwa tygodnie przedstawia ważne zdjęcie lub ważnych autorów, na ogół związanych z naszym regionem. Arek Gola dobrze wie, o czym mówi – to ceniony w Polsce fotoreporter, laureat wielu ważnych nagród, nie tylko krajowych, twórca albumów i wystaw, od lat związany z „Dziennikiem Zachodnim”.

Patryk Drabek relacjonuje dla Was najważniejsze wydarzenia na śląskich drogach. Jego Raport z dróg „Noga z Gazu” to przegląd informacji, o których każdy kierowca w woj. śląskim wiedzieć powinien.

Maria Olecha-Lisiecka w programie „Prolog” zabiera Was w świat książki. Najlepsi pisarze i gorące premiery, ciekawostki tematyczne, zapowiedzi największych imprez. Wszytko, co miłośnicy słowa drukowanego wiedzieć muszą.

Bartosz Wojsa w programie TyDZień co tydzień ma dla Was przegląd najważniejszych wydarzeń z woj. śląskiego.

Marcin Zasada każdego dnia w studiu Radia Piekary gości najważniejsze postaci polityki w regionie. Ważne rozmowy na ważne tematy. Codziennie o godz. 10.

Redakcja sportowa Dziennika Zachodniego przed każdym weekendem przygotowuje dla Was program Kibic, a w nim zapowiedzi, tego, czego żaden fan sportu w regionie przegapić nie może.

W ramówce DZ znajdziecie również programy Dobrze Zaprojektowane, Ślonski Fusbal, Trójwymiarowa Prognoza Pogody, które powstają przy współpracy naszych zaprzyjaźnionych redaktorów Anny Dudzińskiej, Grzegorza Buchalika, Cezarego Orzecha.

Mamy nadzieje, że będziecie z nami kolejne lata i że znowu uda nam się Was, Drodzy Czytelnicy, zaskoczyć czymś nowym, nietuzinkowym i ciekawym. Dziennikzachodni.pl to Wasze miejsce w internecie. Macie pomysły? Podzielcie się nimi z nami. Piszcie w każdej sprawie na internet@dz.com.pl. Jesteśmy z Wami dla Was.