Memoriał Jarosława Galuska w nowej hali AWF Katowice

Zagrało osiem drużyn

Memoriał Jarosława Galuska „Gali Cup” – tak nazywa się turniej charytatywny piłki nożnej, który w sobotę 20 stycznia 2018 został rozegrany w nowej hali AWF Katowice przy ulicy Mikołowskiej. Udział wzięło osiem drużyn, a wstęp dla kibiców był bezpłatny. Rozegrano 18 meczów, włącznie z wielkim finałem, w którym zwyciężyła drużyna Urzędu Miasta Katowice. Jarosław Galusek był dziennikarzem działu sportowego Dziennika Zachodniego, a przez ostatnie 10 lat pracował w Trybunie Górniczej. Patronat nad turniejem objęli prezydent Katowic Marcin Krupa i rektor katowickiej AWF Adam Zając.

W wielkim finale Urząd Miasta Katowice pokonał po rzutach karnych Drużynę Dziennikarzy w rzutach karnych 4:2. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1.

Kolejne miejsca zajęli: 3. Press Focus, 4. Kumple Galuska, 5. Dziennik Zachodni, 6. UM Sosnowiec, 7. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, 8. Trybuna Górnicza.

Mecze sędziowała trójka arbitrów: Sebastian Jarzębak oraz Rafał Baran i Mateusz Baranek.

Turniej symbolicznie zaczęli synowie Jarka Galuska – Hugo i Ignacy. Hugo był kapitanem drużyny Trybuny Górniczej.

Jarosław Galusek zmarł w niedzielę 23 lipca 2017 w szpitalu w Bielsku-Białej. Trafił tam po upadku podczas jazdy rowerem w Beskidach, w Rychwałdzie. Mimo kilkugodzinnej operacji lekarzom nie udało się go uratować. – Rowerzysta, zjeżdżając ze stromego wzniesienia na łuku drogi i śliskiej nawierzchni, stracił panowanie nad rowerem i przewrócił się. W wyniku upadku doznał wielonarządowych obrażeń ciała – przekazała policja.

Jarek zostawił wieloletnią partnerkę Bożenę oraz dwóch synów: 7-letniego Ignacego i 15-letniego Hugo. Właśnie dla nich w sobotę zagramy. Do turnieju zgłosiły się drużyny UM Katowice, UM Sosnowiec, Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, Agencji Fotografii Sportowej Press Focus, Trybuny Górniczej, Dziennika Zachodniego. Zagrają też Drużyna Dziennikarzy (z różnych redakcji) i Kumple Galuska.

W czasie turnieju do kupienia były, w formie charytatywnych cegiełek, kalendarz Trybuny Górniczej (m.in. ze zdjęciami wykonanymi przez Jarka) i albumy Press Focus „Polacy do boju. Sportowe sukcesy w 2017 roku”. W organizacji imprezy pomagały nam AWF Katowice oraz UM Katowice.

„Gali” do Dziennika Zachodniego trafił w 1997 roku z radia TOP, gdzie zaczynał dziennikarską przygodę. W redakcji sportowej DZ pisał o piłce nożnej („opiekował” się Odrą Wodzisław), siatkówce, skokach narciarskich. Był wysłannikiem na zimowe igrzyska olimpijskie w Turynie w 2006 roku.

Jarosław Galusek
Jarosław Galusek

Był siatkarskim wychowankiem Baildonu Katowice. Jako „pismak” nie zapominał o aktywności sportowej – brał udział w mistrzostwach Polski dziennikarzy w koszykówce, był bramkarzem drużyny DZ w piłkarskich mistrzostwach naszej grupy wydawniczej. Grał też w tenisa ziemnego i stołowego. W sobotę zagraliśmy już bez Niego, ale dla Jego synów.