Ostatnio dodane

Wojciech Bojanowski z TVN24 laureatem Nagrody Radia Zet za reportaż „Śmierć na komisariacie”

Wojciech Bojanowski

Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem prestiżowej dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia honorowe przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi (Gazeta Wyborcza).

Wojciech Bojanowski został laureatem nagrody za reportaż „Śmierć na komisariacie” wyemitowany 20 maja 2017 w programie „Superwizjer” na antenie TVN24. Reportaż był efektem kilkumiesięcznego dziennikarskiego śledztwa, w ramach którego nagrodzony dziennikarz dotarł do wstrząsających filmów, zdjęć i informacji pokazujących jak wyglądała policyjna interwencja w sprawie Igora Stachowiaka. Na nagraniach z paralizatora, zarejestrowanych przez samych funkcjonariuszy, widać mężczyznę leżącego na podłodze toalety we wrocławskim komisariacie. Mimo że Stachowiak był skuty kajdankami, policjanci razili go paralizatorem. 25-latek zmarł.W gronie finalistów znaleźli się również Michał Kołodziejczyk za „cykl wywiadów z polskimi sportowcami publikowanych na łamach magazynu „Plus Minus” dziennika Rzeczpospolita ze szczególnym uwzględnieniem tekstu „Karol Bielecki: Nie mam oka, nie stało się nic wielkiego” z 16 marca 2017 oraz Adam Wajrak nominowany za „cykl artykułów na temat ochrony Puszczy Białowieskiej opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej między marcem a sierpniem 2017”. Obaj otrzymali honorowe wyróżnienia.

Zwycięzca, oprócz honorowej statuetki, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto.

Po raz pierwszy Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w 2005 roku. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Członkowie Kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010), Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna „Dziennikarz XX-lecia” (2010), Andrzej Poczobut (2011), Wawrzyniec Smoczyński (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Wojciech Sroczyński (2014), Bianka Mikołajewska (2015) oraz Iwona Szpala i Małgorzata Zubik (2016).